ლიბერთი ბანკი და Educare Georgia ერთწლიანი თანამშრომლობის შედეგებს აჯამებენ
27 დეკემბერს, ლიბერთი ბანკის და Educare Georgia-ს წარმომადგენლებმა ერთწლიანი თანამშრომლობის შედეგები შეაჯამეს. ლიბერთი ბანკი 2017 წელს შეუერთდა Educare Georgia-ს პარტნიორთა რიგებს და ორგანიზაციას დახმარება გაუწია ხანის აკადემიის (Khan Academy) ქართულად თარგმნასა და პლატფორმის პოპულარიზაციაში.
ხანის აკადემია მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი უფასო საგანმანათლებლო პლატფორმაა, სადაც სხვადასხვა თემაზე წარმოდგენილია ვიდეო გაკვეთილები და პრაქტიკული სავარჯიშოები. Educare Georgia უზრუნველყოფს პლატფორმის ქართულ ენაზე თარგმნას, რაც საშუალებას აძლევს ქართველ მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს მიიღონ მათთვის სასურველი ინფორმაცია უცხო ენის ბარიერის გარეშე. ვიდეო გაკვეთილები დაყოფილია როგორც სასკოლო კლასების, ასევე თემების და საგნების მიხედვით. პლატფორმა საშუალებას აძლევს მასწავლებლებს დააკვირდნენ მოსწავლეთა პროგრესს და მეტი ყურადღება დაუთმონ იმ საკითხებს, რაშიც მოსწავლეები მეტ დახმარებას საჭიროებენ.
2017 წელს Educare Georgia-ს ძალისხმევით ქართულ ენაზე შეიქმნა მათემატიკის 2,000 ზე მეტი ვიდეო გაკვეთილი. ამავე წელს ორგანიზაციის ძალისხმევით ხან აკადემია გამოიყენა 65,000 მომხმარებელმა მთელი საქართველოდან. გარდა ამისა, მათემატიკის მასწავლებლებმა აქტიურად გამოიყენეს Khan Academy სასწავლო პროცესში შემდეგ ქალაქებში: გორი, ქუთაისი, რუსთავი, ბორჯომი, ბადიაური, თოხლიაური, დაბა ჟინვალი, დუშეთი, სალხინო, სამეგრელო, სერგიეთი, სამეგრელო, ფასანაური, დუშეთი.
სულ პროექტში მონაწილეობდა 375 მოსწავლე. მათ სემესტრის განმავლობაში "დაახელოვნეს" ("დახელოვნება" - ხანის აკადემიაზე საკითხის სრულფასოვნად შესწავლის სტატუსის სახელწოდება) 11,728 ახალი საკითხი/უნარი.
ხანის აკადემიის პოპულარიზაციასა და ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდაში დიდი როლი სწორედ მასწავლებლებს ენიჭებათ. ხანის აკადემიის პლატფორმას საქართველოში 3,000 მდე მასწავლებელი იყენებს. ლიბერთი ბანკმა და Educare Georgia-ს წარმომადგენლებმა შეარჩიეს 5 წარმატებული მასწავლებელი: მარინა კაპანაძე, რუსთავი - N7 საჯარო სკოლა, ქეთევან ტყეშელაშვილი, თბილისი - იუჯი სკოლა, შორენა ადუაშვილი, თბილისი - ათასწლეულის სკოლა, იოსებ გოგიჩაიშვილი, თბილისი - ათასწლეულის სკოლა, ნინო ლომსაძე, თბილისი - კლასიკური გიმნაზია.
მასწავლებლებს შესაბამისი სიგელი და ფულადი პრიზები გადაეცათ. დაჯილდოვდნენ ის მასწავლებლები, რომლებმაც ყველაზე მეტი მოსწავლე ჩართეს და რომელთა მოსწავლეებმა ყველაზე დიდი პროგრესი აჩვენეს უნარების დაუფლების კუთხით.
„მოხარული ვარ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა შედგა და დღეს ასეთი კარგი შედეგი გვაქვს ხანის აკადემიის პოპულარიზაციის კუთხით. მომავალ წელს ვგეგმავთ ბიოლოგიის, ფიზიკის და ქიმიის ვიდეო გაკვეთილების ქართულად თარგმნას, რაც კიდევ უფრო მეტ მოსწავლეს მისცემს საშუალებას გაიღრმაონ ცოდნა საბუნებისმეტყველო საგნებში. ასევე ვგეგმავთ უფრო მეტ სკოლაში შევიტანოთ ხანის აკადემიის გამოყენების პრაქტიკა. კიდევ ერთხელ მსურს მადლობა გადავუხადო ლიბერთი ბანკს პარტნიორობისთვის, რადგან Educare Georgia-ს წარმატება მხოლოდ პარტნიორი დონორების და მოხალისეების ძალისხმევით არის შესაძლებელი“ - აღნიშნა Educare Georgia-ს დირექტორმა, ბატონმა გიორგი ჯიბლაძემ.
„ქვეყანაში განათლების დონის ამაღლება ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. ამიტომ, მოხარული ვარ, რომ ლიბერთი ბანკი ხელს უწყობს ქვეყანაში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით განათლების მიღებას. ვფიქრობ, რომ ხანის აკადემიის პლატფორმა ერთ-ერთი საუკეთესო საშუალებაა სკოლის მოსწავლეთა ცოდნის გაღრმავებისთვის.“ - აღნიშნა ლიბერთი ბანკის დირექტორის მოადგილემ, ბატონმა დავით ვერულაშვილმა.
ხანის აკადემიის ქართულენოვანი პლატფორმა ხელმისაწვდომია შემდეგ გვერდზე: https://ka.khanacademy.org/ და YouTube არხზე (Khan Academy Kartuli)

Liberty Bank and Educare Georgia summarize the results of one year of cooperation
On December 27, representatives of Liberty Bank and Educare Georgia summed up the results of a one-year partnership. Liberty Bank joined Educare Georgia in 2017 and assisted the organization in translating the Khan Academy into Georgian and promoting the platform.
Khan Academy is one of the leading free educational platforms in the world, offering video tutorials and hands-on exercises on a variety of topics. Educare Georgia provides translation of the platform into Georgian, which allows Georgian students and teachers to get the information they want without a foreign language barrier. Video lessons are divided into school classes as well as topics and subjects. The platform allows teachers to monitor pupil progress and pay more attention to issues in which pupils need more help.
In 2017, with the help of Educare Georgia, more than 2,000 math video lessons were created in Georgian. In the same year, due to the efforts of the organization, the academy was used by 65,000 users from all over Georgia. In addition, math teachers actively used the Khan Academy teaching process in the following cities: Gori, Kutaisi, Rustavi, Borjomi, Badiauri, Tokhliauri, Daba Zhinvali, Dusheti, Salkhino, Samegrelo, Sergieti, Samegrelo, Pasanauri, Dusheti.
A total of 375 pupils participated in the project. They "mastered" 11728 new subjects / skills during the semester ("Skills" - the name of a full-fledged subject study status at Khan Academy).
It is the teachers who play a major role in popularizing the Khan Academy and increasing access to quality education. Up to 3,000 teachers in Georgia use the Khan Academy platform. Liberty Bank and Educare Georgia representatives selected 5 successful teachers: Marina Kapanadze, Rustavi N7 Public School, Ketevan Tkeshelashvili, Tbilisi, UJ School, Shorena Aduashvili, Tbilisi – Millennium School, Ioseb Gogichaishvili, Tbilisi – Millenium School, Nino Lomsadze, Tbilisi – Classical Gymnasium.
Teachers were awarded the relevant diplomas and cash prizes. The teachers who involved the most students and whose students showed the greatest progress in mastering the skills were awarded.
"I am glad that our cooperation has taken place and today we have such a good result in terms of popularizing Khan Academy. Next year we plan to translate biology, physics and chemistry video lessons into Georgian, which will allow even more pupils to deepen their knowledge in science subjects. We also plan to introduce the practice of using Khan Academy in more schools. Once again, I want to thank Liberty Bank for the partnership, because Educare Georgia can only succeed with the efforts of partner donors and volunteers." - Noted the director of Educare Georgia, Mr. Giorgi Jibladze.
"Raising the level of education in the country remains one of the most important challenges. Therefore, I am glad that Liberty Bank promotes acquiring education in the country using modern technologies. I think the Khan Academy platform is one of the best ways to enhance the knowledge of schoolchildren,” - said Mr. Davit Verulashvili, Deputy Director of Liberty Bank.
The Georgian language platform of Khan Academy is available on the following page: https://ka.khanacademy.org/ and YouTube channel (Khan Academy Kartuli)