ევროპის გუნდი: ლიბერთი ბანკისთვის უზრუნველყოფილი დამატებითი დახმარებით, COVID-19-ის კრიზისის დასაძლევად ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერა ახალ ეტაპზე გადადის
ევროპის გუნდი: ლიბერთი ბანკისთვის უზრუნველყოფილი დამატებითი დახმარებით, COVID-19-ის კრიზისის დასაძლევად  ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერა ახალ ეტაპზე გადადის
2021 წლის 1 მარტი
თბილისი/ლუქსემბურგი
პრეს რელიზი
• ევროპის საინვესტიციო ბანკი, COVID-19-ის საგანგებო დახმარების ფარგლებში, ლიბერთი ბანკში არსებულ საკრედიტო ხაზს 2.5 მილიონი ევროს მულტისავალუტო რესურსს ამატებს და მის მთლიან მოცულობას 17.5 მილიონ ევრომდე ზრდის.
• სესხი აძლიერებს, COVID--19-ის პანდემიის კრიზისის დასაძლევად, „ევროპის გუნდის“ მიერ საქართველოში მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისათვის გაწეულ დახმარებას, აგრეთვე უზრუნველყოფს სამუშაო ადგილების, ლიკვიდურობისა და ბიზნეს საქმიანობის შენარჩუნებას და ხელს უწყობს საქართველოს ეკონომიკის აღდგენას.
• მხოლოდ 2020 წელს, ევროპის საინვესტიციო ბანკმა, COVID-19-ის პანდემიით გამოწვეული კრიზისის დასაძლევად, საქართველოს ბიზნეს სუბიექტების დასახმარებლად 70 მილიონი ევრო გამოყო.
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა, რომელიც ევროკავშირის გრძელვადიანი დაკრედიტების ინსტიტუტს წარმოადგენს, და ლიბერთი ბანკმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისათვის არსებული საკრედიტო ხაზის 2.5 მილიონი ევროს ოდენობით 17.5 მილიონ ევრომდე გაზრდის შესახებ. აღნიშნული შეთანხმებით, ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ COVID-19-ის კრიზისის დასაძლევად გამოყოფილი სესხის საერთო ოდენობამ 70 მილიონ ევროს გადააჭარბა, ხოლო COVID-19-თან დაკავშირებული საგანდებო პირობებით გაცემული კრედიტების ოდენობამ 90 მილიონ ევროს გადააჭარბა.
იმ დროს, როდესაც COVID-19-ის პანდემია მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს ლიკვიდურობასთან, ფინანსებზე წვდომასთან, ყოველდღიურ საქმიანობასა და ფონდების გაფართოებასთან დაკავშირებით პრობლემებს უქმნის, ევროპის საინვესტიციო ბანკის სესხი ქვეყნის ეკონომიკაში ახალ კაპიტალს შეიტანს.
სასესხო ხელშეკრულების ხელმოწერას ევროპის საბჭოს პრეზიდენტი, შარლ მიშელი დაესწრო.
ევროპის საინვესტიციო ბანკის პრეზიდენტმა, ვერნერ ჰოიერმა განაცხადა: „ევროპის გუნდი“ და ევროპის საინვესტიციო ბანკი გააგრძელებენ საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების დახმარებას, რათა ხელი შეუწყონ ქვეყნის ეკონომიკის აღდგენას და COVID-19-ით გამოწვეული კრიზისის დაძლევას. მხოლოდ გასულ წელს, საქართველოს ეკონომიკის აღსადგენად, ჩვენ 170 მილიონი ევრო გამოვყავით - 70 მილიონი ევრო მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის სესხებზე წვდომის გასაადვილებლად და 100 მილიონი ევრო - პანდემიასთან ბრძოლაში საქართველოს ჯანდაცვის სექტორის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად. დღეს კი, ევროპის საინვესტიციო ბანკი მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისათვის უზრუნველყოფილი სესხის როგორც ოდენობას ისე მიმზიდველობას ზრდის, ვინაიდან საქართველოში არსებული პარტნიორისთვის სესხს ეროვნულ ვალუტაში პირველად გასცემს. მოხარული ვართ, რომ ვრჩებით საქართველოს სანდო მოკავშირედ და ქვეყნის სოციალური და ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მთავარ წყაროდ”.
ლიბერთი ბანკის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ვასილ ხოდელმა აღნიშნა: „მინდა მადლობა გადავუხადო ევროპის საინვესტიციო ბანკს და ევროკავშირს მხარდაჭერისა და იმ ნდობისთვის, რომლებიც ისინი ლიბერთი ბანკის მიერ იჩენენ. დიდი მადლობა სესხის ოდენობის გაზრდისათვის. ლიბერთი ბანკი საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს დამატებით საკრედიტო შესაძლებლობებს შესთავაზებს. კორონა ვირუსმა მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს  ძალიან დიდი ზიანი მიაყენა და ეს შესაძლებლობა ჩვენს კლიენტებს ლიკვიდურობასთან დაკავშირებული მოკლევადიანი პრობლემების მოგვარებაში, სამუშაო ადგილების შენარჩუნებასა და ქვეყნის ეკონომის აღდგენაში საკუთარი როლის შესრულებაში დაეხმარება. 10 მილიონი ლარის ექვივალენტური ეს დამატებითი მულტისავალუტო რესურსი სესხების ადგილობრივ ვალუტაში გაცემის შესაძლებლობას იძლევა, რაც ზრდის ჩვენს მოქნილობას საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების უფრო ფართო სპექტრის დაფინანსებისა და მხარდაჭერის თვალსაზრისით. ეს არის ამ რთულ დროში ყველა ზომის ბიზნეს სუბიექტის დახმარების კუთხით აღებული ჩვენი ვალდებულების შესრულების კიდევ ერთი დადასტურება“.
ევროპის საინვესტიციო ბანკის სესხების ხელმისაწვდომობის ზრდა
სესხი იძლევა შესაძლებლობას, დაფინანსება გაიცეს საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში და გაიზარდოს სესხების ხელმისაწვდომობას მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისათვის. სესხის მოცულობის გაზრდა საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს დაეხმარება სამუშაო ადგილების, ლიკვიდურობისა და ბიზნეს საქმიანობის შენარჩუნებაში და ხელს შეუწყობს საქართველოს ეკონომიკის გამოსვლას COVID-19-ით შექმნილი კრიზისიდან.
ევროკავშირის ბანკის ეს ინვესტიცია ნაწილია ევროპის საინვესტიციო ბანკის იმ ფართო ინიციატივისა, რომელიც ხელს უწყობს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის ფინანსებზე წვდომის გაუმჯობესებას, მცირე ადგილობრივი ბანკების მხარდაჭერის გზით. მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოები საქართველოს ეკონომიკის ხერხემალს და მთავარ დამსაქმებლებს წარმოადგენენ. ლიბერთი ბანკისთვის გამოყოფილი დამატებითი საკრედიტო ხაზი ასევე მოიცავს 450,000 ევროს ტექნიკურ მხარდაჭერას, რომელიც ლიბერთი ბანკს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მომსახურების გაუმჯობესებასა და გაფაღთოებაში დაეხმარება.
„ევროპის გუნდი“ ქართულ კომპანიებს ეხმარება
ევროპის საინვეტიციო ბანკის მიერ ევროკავშირის გარანტიით უზრუნველყოფილი სესხი ზრდის საქართველოს მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის სესხების ხელმისაწვდომობას საქართველოს საფინანსო სექტორის გრძელვადიანი სტაბილურობისათვის ზიანის მიყენების გარეშე, ან გააძლიეროს საკუთარი შესაძლებლობები გრძელვადიან პერსპექტივაში ეკონომიკის აღდგენის მხარდასაჭერად.
საქართველოს მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებისთვის ხელმისაწვდომი საკრედიტო ხაზი  კიდევ უფრო მიმზიდველია COVID-19-თან დაკავშირებით ევროპის საინვესტიციო ბანკის საგანგებო ზომებით გათვალისწინებული უფრო მოქნილი პირობების გამო. აღნიშნული საგანგებო ზომები წარმოადგენს „ევროპის გუნდის“ ძალისხმევის ნაწილს, რომლებიც მიმართულია პანდემიის პერიოდში საქართველოსა და ევროკავშირის სხვა პარტნიორი სახელმწიფოების დასახმარებლად.
საქართველოს ბიზნეს სუბიექტებისთვის განკუთვნილ საკრედიტო ხაზებში ევროკავშირის ბანკის მიერ დღემდე განხორცილებული ინვესტიციების მოცულობა 290 მილიონ ევროს აღემატება, რაც ქვეყანაში 54,000 სამუშაო ადგილის შენარჩუნებას უზრუნველყოფს.
დამატებითი ინფორმაცია
ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესახებ:
ევროპის საინვესტიციო ბანკი არის ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მფლობელობაში არსებული გრძელვადიანი დაკრედიტების ინსტიტუტი, რომელიც ევროკავშირის პოლიტიკის მიზნების მისაღწევად  გონივრული ინვესტიციებისთვის გრძელვადიან დაფინანსებას უზრუნველყოფს.
ევროპის საინვესტიციო ბანკი საქართველოში:
ევროკავშირის ბანკი საქართველოს სოციალურ და ეკონომიკურ განვითარებას ხელს 2007 წლიდან უწყობს. დღემდე ბანკის მიერ საქართველოს ეკონომიკაში უზრუნველყოფილი დახმარება 1.85 მილიარდს შეადგენს. ევროკავშირის ბანკმა საქართველოს დახმარება აღმოუჩინა ისეთ სფეროებში, როგორიცაა ინფრასტრუქტურული პროექტები (1 მილიარდი ევრო),  მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოები და საშუალო კაპიტალიზაციის მქონე საწარმოები (290 მილიონი ევრო), მუნიციპალური ინფრასტრუქტურა (280 მილიონი ევრო) და მწვანე ენერგეტიკული პროექტები (23.5 მილიონი ევრო). COVI0044-19-ის კრიზისის დასაძლევად 2020 წელს ბანკმა საქართველოს 170 მილიონი ევრო გამოუყო.
საქართველო ერთ-ერთია ევროკავშირის იმ არაწევრ სახელმწიფოებს შორის, რომლებსაც შეუძლიათ ისარგებლონ ევროპის საინვესტიციო ფონდის ინსტრუმენტებით, რომლებიც მიზნად ისახავენ მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მხარდაჭერას და რისკების გაზიარებას. ამჟამად, საქართველოში ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფის საგარანტიო პორტფელი მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების 382.9 მილიონი ევროს მოცულობის სესხებს მოიცავს.
ევროპის საინვესტიციო ბანკი საქართველოში პროექტების უმეტესობას ევროკავშირის გარე დაკრედიტების მანდატის საფუძველზე აფინანსებს. ეს მანდატი ევროპის საინვესტიციო ბანკს ანიჭებს გარანტიას, რომელიც უზრუნველყოფილია ევროკავშირის ბიუჯეტით პროექტებისთვის სოციალური და ეკონომიკის ინფრასტრუქტურის, ადგილობრივი კერძო სექტორის განვითარებისა და კლიმატის ცვლილების შერბილების და ადაპტაციის სფეროებში. პროექტების დასაფინანსებლად ასევე შეიძლება გამოყენებულ იქნეს ევროკავშირის გრანტები, რომლებიც ხელმისაწვდომია ევროკავშირის სამეზობლო საინვესტიციო პლატფორმის (NIP) მიერ დაფინანსებული ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) პროგრამის ფარგლებში.
საქართველოში ევროპის საინვესტიციო ბანკის საქმიანობის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად, გადადით ბმულზე.
საკონტაქტო ინფორმაცია:
ევროპის საინვესტიციო ბანკის ჯგუფი: ტიბორ იონა, ელ.ფოსტა: t.jona@eib.org, ტელ.: +352 691 287 052
ვებ-გვერდი: www.eib.org/press - პრეს სამსახური: +352 4379 21000 – press@eib.org
სს ლიბერთი ბანკის შესახებ:
ლიბერთი ბანკი საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი ბანკია, რომლის აქტივები 2 მილიარდ ლარს, ხოლო კაპიტალი 200 მილიონ ლარს შეადგენს. ბანკს აქვს ფილიალების ფართო ქსელი, რომელიც მოიცავს 360-ზე მეტ ფილიალს და 570 ბანკომატს. ბანკი არის საქართველოს მთავრობის ექსკლუზიური პარტნიორი პენსიებისა და სოციალური დახმარებების გაცემაში. ბანკში დასაქმებულია 4600-ზე მეტი თანამშრომელი, რომლებიც 1,7 მილიონ მომხმარებელს ემსახურებიან.

The European Investment Bank (EIB), the lending arm of the European Union, and Liberty Bank agreed to expand an existing credit line for Georgian micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) with additional €2.5 million to a total of €17.5 million. With this signature, the EIBs total Covid-19 immediate response comprises additional lending exceeding € 70 million, and existing loans benefiting from Covid measures exceeding € 90 million.
The EIB loans inject fresh capital into the national financial market at a time when the COVID-19 pandemic is burdening SMEs with liquidity issues and restricting their ability to access finance for maintaining daily operations or funding expansion plans.
The loan agreement was signed in presence Charles Michel, the President of the European Council.
EIB President Werner Hoyer, said: “Team Europe and the EIB will continue to build up our support for the Georgian MSMEs and fuel the economic and social recovery of the national economy from COVID-19. Last year alone we boosted Georgian recovery from COVID-19 with EUR 170 – 70 million in new lending for MSMES, and 100 million for the reinforcement of the national healthcare sector`s ability to deal with the pandemic. Today, the EIB increased both the amount and the attractiveness of our loans available to MSMEs, as this is the first loan the EU Bank provides to a counterpart in Georgia in local currency. We look forward maintaining our position as the trusted ally of the Republic of Georgia and a key source of support for sustainable social and economic development.”
CEO of Liberty Bank Vasil Khodeli commented: “I would like to thank EIB and the EU for their continuous support and the confidence they have shown in Liberty Bank. Thanks to the increased loan amount, Liberty Bank will unlock significant additional lending for MSMEs in Georgia. The coronavirus has hit MSMEs very hard and this facility will provide much needed support for our clients to overcome short-term liquidity shortages, maintain jobs and support economic recovery in the upcoming months. The additional multi-currency facility equivalent to GEL 10 million includes the possibility to make financing available in local currency, which provides us with greater flexibility to finance and support wider range of MSME businesses in Georgia. This is also a further sign of our commitment to help businesses of all sizes to get through the turbulent times.”
Further increasing affordability of EIB loans
The loan introduces the option to make funding available in synthetic lari, Georgia’s national currency, and increases the affordability of the loans for MSMEs. The expansion will help Georgian MSMEs sustain jobs, maintain liquidity to continue operations, and fuel the economic recovery of Georgia from the COVID-19 pandemic.
The investment from the EU bank forms part of the EIB’s SME Outreach Initiative, which promotes access to finance for MSMEs by supporting smaller local banks to better service their clients. MSMEs are the backbone of the Georgian economy and major employers in the country. The loan expansion comes with a €450,000 in technical assistance to support Liberty Bank improve and expand its offer for MSMEs.
Team Europe adds value for Georgian companies
Covered by a guarantee from the European Union, the loan from the EU bank will enable increase in lending activities to MSMEs without jeopardising the long-term stability of the country’s financial sector or its ability to support the economic recovery from the pandemic in the long term.
This credit line comes with increase attractiveness to SMEs benefiting from the more flexible lending terms enabled by the EIB’s COVID-19 emergency measures. These measures are extended as part of the Team Europe’s efforts to Georgia and other EU partner countries during the pandemic.
To date, the EU bank has invested more than €290 million in credit lines for Georgian businesses, sustaining more than 54,000 jobs in the country.
Background information
About the EIB:
The European Investment Bank (EIB) is the long-term lending institution of the European Union owned by its Member States. It makes long-term finance available for sound investment in order to contribute towards EU policy goals.
The EIB in Georgia:
The EU Bank has been supporting economic and social development of Georgia since in 2007, providing to date some EUR 1.85 billion to local economy. The EU Bank activities in the country supported key infrastructure projects (EUR 1bn), MSMEs and mid-caps (EUR 290m), Municipal infrastructure (EUR 280m) and green energy generation projects (EUR 23.5m). COVID-19 recovery activities in 2020 totalled EUR 170m.
Georgia is among a few non-EU countries eligible to benefit from the European Investment Fund (EIF) operations, designed to support small and medium enterprises (SMEs) with risk-sharing instruments. Today, the EIB Group portfolio of guarantees in Georgia cover EUR 382.9 million of SMEs loans.
The EIB finances most projects in Georgia under the EU External Lending Mandate. This provides the EIB with a guarantee covered by the EU budget for projects in the fields of social and economic infrastructure, local private sector development and climate action. Projects may also benefit from EU grants made available under the DCFTA program funded by the NIP, which amongst others promotes EIB’s efforts to make funding available in local currency.
For more information on the EIB’s activities in Georgia please follow this link.
Press contacts:
EIB Group: Tibor Jona, email: t.jona@eib.org, tel.: +352 691 287 052
Website: www.eib.org/press - Press Office: +352 4379 21000 – press@eib.org
Liberty Bank is one of the largest Banks in Georgia, with total Assets of over GEL 2 bln and Capital GEL 200 mln. The Bank operates the largest branch network comprised of over 360 branches and 570 ATMs. The Bank is the exclusive agent of the Government of Georgia for the distribution of pensions and social benefits. The Bank employs over 4600 employees serving over 1.7 mln customers.