ლიბერთი ბანკის მხარდაჭერითა და სტრატეგიული პარტნიორობით, ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, პროგრამირებაში უმაღლეს სასწავლებელთა შორის მსოფლიო ჩემპიონატის ნახევარფინალს და სამხრეთ კავკასიის ღია ჩემპიონატს მასპინძლობს.
წელს, ICPC-ის ნახევარფინალში მონაწილეობის უფლება 47-მა გუნდმა, მათ შორის სომხეთიდან 14, აზერბაიჯანიდან 16 და საქართველოდან 17-მა გუნდმ მოიპოვა. დამატებით 10-მდე ძლიერი გუნდი ჩაერთვება სამხრეთ კავკასიის ღია პირველობაში. ICPC-ის ნახევარფინალი 7 დეკემბერს ჩატარდება ერთ დროულად სანქტ- პეტერბურგში, ალმათიში, ქუთაისში და ბარნაულში. 8 დეკემბერს ჩატარდება სამხრეთ კავკასიის ღია პირველობის პერსონალური შეჯიბრება, სადაც დისტანციურად დაშვებულია უკრაინის რამდენიმე საუკეთესო სტუდენტი-პროგრამისტი.
,, ქუთაისში, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ტარდება 2022-2023 წლების სეზონის უმაღლეს სასწავლებელთა შორის მსოფლიო ჩემპიონატის (ICPC – Internatimal Collegiate Prohgramming Contest) ნახევარფინალი ე. წ. ჩრდილო ევრაზიის ზონაში (NERC – Northern Eurasia Regional Contest) შემავალი სომხეთის, აზერბაიჯანისა და საქართველოს გუნდებისთვის. ამავე დღეს, პარალელურად, საერთო მონიტორის თანხლებით ეს შეჯიბრება ჩატარდება კიდევ სამ საშეჯიბრო მოედანზე, რომლებიც მოწყობილია ალმათიში (ყაზახეთი), ბარნაულში და სანქტ-პეტერბურგში. ამ საშეჯიბრო მოედნებიდან მსოფლიო ჩემპიონატის ნახევარფინალში მონაწილე გუნდების საერთო რაოდენობა გადააჭარბებს 240-ს. ეს ნახევაფინალური ზონა ფარავს პოსტ-საბჭოთა სივრცის უმეტეს ნაწილს (უკრაინის, მოლდავეთისა და ბალტიისპირეთის გამოკლებით) და ნამდვილად უძლიერესია მსოფლიოს ნახევარფინალურ ზონებს შორის. საკმარისია ითქვას, რომ აგერ უკვე 15 წელიწადზე მეტია, რაც ყოველწლიურად მსოფლიო ჩემპიონატის მედლების ნახევარი ამ ზონის წარმომადგენლებზე მოდის. ცხადია, სისტემატიური მონაწილეობა ძლიერი შემადგენლობის შეჯიბრებებში სასიკეთოდ აისახება ყველა მონაწილეზე და ხელს უწყობს მათი პროფესიული დონის ზრდას“ -თეოდორე ზარქუა, შეჯიბრების დირექტორი, ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორი.
,,ლიბერთიმ, კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის პრიორიტეტ მიმართულებად განათლება და ახალგაზრდა თაობის მხარდაჭერა აირჩია. მოხარულები ვართ, რომ საშუალება მოგვეცა გავმხდარიყავით მსოფლიო მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე მაღალრეიტინგული შეჯიბრის -დაპროგრამებაში უმაღლეს სასწავლებელთა შორის მსოფლიო ჩემპიონატის (ICPC) სტრატეგიული პარტნიორები. ვფიქრობთ, აღნიშნული ჩემპიონატი არაერთ ნიჭიერ ახალგაზრდას გამოავლენს, რომლებიც პროგრამირების მიმართულებით ქვეყნის წამყვან კომპანიებში და მათ შორის ჩვენს ბანკშიც გააგრძელებენ საქმიანობას. ვიმედოვნებთ, გამორჩეული სტუდენტები, ლიბერთისთან ერთად გადადგამენ პირველ კარიერულ ნაბიჯებს და ქვეყნის ერთ-ერთ ყველაზე მსხვილ დამსაქმებელ კომპანიაში მიიღებენ სამუშაო გამოცდილებას.“- თორნიკე ბენიძე, ლიბერთის ინფორმაციული ტექნოლოგიების დირექტორი.

With the support and strategic partnership of Liberty Bank, Akaki Tsereteli State University of Kutaisi is hosting the semi-finals of the International Collegiate Programming Championship among higher education institutions and the South Caucasus Open Championship.
This year, 47 teams, including 14 from Armenia, 16 from Azerbaijan, and 17 from Georgia, qualified for the ICPC semi-finals. Up to 10 strong teams will also participate in the South Caucasus Open Championship. The semi-finals of the ICPC will be held on December 7 simultaneously in St. Petersburg, Almaty, Kutaisi, and Barnaul. On December 8, the personal competition of the South Caucasus Open Championship will be held, where some of the best student programmers from Ukraine will be admitted remotely.
“In Kutaisi, at Akaki Tsereteli State University, the semi-finals of the ICPC - International Collegiate Programming Contest of the 2022-2023 season are being held for the teams of Armenia, Azerbaijan, and Georgia that are included in the Northern Eurasia Regional Contest (NERC). On the same day, at the same time, accompanied by a common monitor, this competition will be held at three more competition grounds, which are arranged in Almaty (Kazakhstan), Barnaul, and St. Petersburg. The total number of teams participating in the semi-finals of the International Championship from these competition fields will exceed 240. This semi-final zone covers most of the post-Soviet space (excluding Ukraine, Moldova, and the Baltics) and is definitely the strongest of the international semi-final zones. Suffice it to say that for more than 15 years now, half of the International Championship medals have gone to representatives of this zone. Obviously, systematic participation in strong team competitions has a beneficial effect on all participants and contributes to the growth of their professional level.” – Theodore Zarkua, Director of the Competition, Professor at the European University.
"Liberty chose education and support of the young generation as the priority direction of corporate social responsibility. We are pleased to have the opportunity to become a strategic partner of one of the most highly ranked competitions in the world - the International Collegiate Programming Championship (ICPC). We believe that this championship will identify many talented young people who will continue their activities in the field of programming in leading companies in the country, including our bank. We hope that outstanding students will take the first career steps with Liberty and get work experience in one of the largest employing companies in the country." – Tornike Benidze, IT Director of Liberty.