სს „ლიბერთი ბანკი“ პირველ საჯარო ობლიგაციას განათავსებს
2024 წლის 24 ივლისს, „საქართველოს ეროვნული ბანკის“ მიერ [წინასწარი] პროსპექტის დამტკიცების შემდეგ, სს „ლიბერთი ბანკმა“ („კომპანია“) დაიწყო 25,000,000 (ოცდახუთი მილიონი) აშშ დოლარის ოდენობის საინაუგურაციო საჯარო სუბორდინირებული სავალო ფასიანი ქაღალდის (ე.წ. „ობლიგაციის“) ემისიის პროცესი. ფასიანი ქაღალდის ემისია განხორციელდება საჯარო განთავსების გზით 2024 წლის 8 აგვისტოდან და მიზანმიმართული იქნება გათვითცნობიერებულ ინვესტორებზე. ტრანზაქციის ამოცანაა ბანკისთვის მეორადი კაპიტალის მოზიდვა.
ფასიანი ქაღალდის ემისიის განთავსებისა და  გადახდისა და კალკულაციის აგენტი არის: შპს „ალფა კაპიტალ ედვაიზორი“; ხოლო ტრანზაქციის იურიდიული მრჩეველი: შპს „იურიდიული ფირმა ბიელსი“.
ტრანზაქციის ძირითადი პარამეტრები:
ემიტენტი
სს „ლიბერთი ბანკი“
ემისიის ფორმა
საჯარო დალისტული შეთავაზება
შეთავაზებული ფასიანი ქაღალდი
სუბორდინირებული და არაუზრუნველყოფილი ობლიგაცია
ემისიის მოცულობა
25,000,000 (ოცდახუთი მილიონი) აშშ დოლარი
დენომინაცია / მინიმალური ინვესტიციის მოცულობა
დენომინაცია 1,000 (ათასი) აშშ დოლარი. ინვესტიციის მოცულობა არაუმცირეს 100,000 (ასი ათასი) ლარისა აშშ დოლარის  ექვივალენტში
ობლიგაციების ემისიის თარიღი
8 აგვისტო 2024
ვადიანობა, ძირის გადახდის თარიღი
7 წელი
წლიური კუპონის განაკვეთი
განისაზღვრება წინასწარი შეთავაზების დროს
პროცენტის გადახდა
ნახევარწლიური
ინვესტორების ტიპი
გათვითცნობიერებული ინვესტორი
კანონმდებლობა
საქართველოს კანონმდებლობა
„ლიბერთი აგრძელებს ინსტიტუციონალურ განვითარებას და ყალიბდება კომპლექსურ ფინანსურ ინსტიტუტად.  ამ გზაზე, ბანკი მზად არის მოიზიდოს დაინტერესებული ინვესტორები, რომლებსაც ექნებათ საშუალება წარმატებული ისტორიის მონაწილეები გახდნენ.
ბოლო წლების შედეგებით ვხედავთ ბანკის საფუძვლიანი ტრანსფორმაციის შედეგებს, რაც მის მომგებიანობაზეც აისახა.  დარწმუნებული ვართ, სუბორდინირებული კლასის ფასიანი ქაღალდის გამოშვების გზით, ბანკი გაიმყარებს თავის პოზიციებს და  კიდევ უფრო მეტი ტემპითა და ინოვაციური პროდუქტებით წარმოაჩენს თავს ფინანსურ ბაზარზე. ლიბერთის მენეჯმენტისა და სამეთვალყურეო საბჭოს სახელით, მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს აგენტს - „ალფა კაპიტალ ედვაიზორის“ და ლიბერთის გუნდის წევრებს, ამ ტრანზაქციის წარმატებით განხორციელებისათვის“ - განაცხადა ვატო ბაბუნაშვილმა, სს „ლიბერთი ბანკის“ ფინანსურმა დირექტორმა და გენერალური დირექტორის მოადგილემ.
„აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული სავალო ფასიანი ქაღალდი წარმოადგენს კომპანიისა პირველ, ე.წ. საინაუგურაციო, საჯარო ემისიას საქართველოს კაპიტალის ბაზარზე. სს „ლიბერთი ბანკის“ ერთ-ერთი პირველი ბანკია, რომელიც საქართველოში დაფინანსებას მოიძიებს ადგილობრივ კაპიტალის ბაზარზე საჯარო ობლიგაციების მეშვეობით. მისასალმებელია „ლიბერთი ბანკის“ სულისკვეთება კაპიტალის ბაზრის მეშვეობით უზრუნველყონ ბიზნესის ზრდის დაფინანსება, რაც თავის მხრივ, ჩვენი აზრით, ხელს შეუწყობს საბანკო სექტორში ფონდირებისა და კაპიტალიზაციის შემდგომი დივერსიფიკაციის გაღრმავებას - თავის მხრივ კი სექტორის გაძლერებას. იმედი გვაქვს, რომ კომპანიას დასახული მიზნის მისაღწევად, გათვითცნობიერებული ინვესტორების აქტივობაც მაღალი იქნება. მადლობა სს „ლიბერთი ბანკის“ მენეჯმენტს, სამეთვალყურეო საბჭოსა და აქციონერებს, სექტორისა და საქართველოს კაპიტალის ბაზრის გაღრმავებაში შეტანილი წვლილისთვის. და ბოლოს, აღნიშნული ტრანზაქცია წარმოადგენს „ალფა კაპიტალ ედვაიზორის“, როგორც კაპიტალის ბაზრის დამოუკიდებელი მოთამაშის, საბანკო სექტორში რიგით მესამე ფასიანი ქაღალდის ტრანზაქციას. როგორც დამოუკიდებელი მოთამაშე ბაზარზე, ვიმედოვნებთ რომ კიდევ ბევრი საინტერესო და ინოვაციური ტრანზაქციითა და ახალი ემიტენტების ბაზარზე შემოყვანით შევუწყობთ კაპიტალის ბაზრის განვითარებას ხელს“ - განაცხადა ირაკლი ელაშვილმა, შპს „ალფა კაპიტალ ედვაიზორის“ მმართველმა პარტნიორმა.

On 24 July, 2024, following the approval of the Preliminary Prospectus by the National Bank of Georgia, JSC Liberty Bank (the "Company") began the issuance process of US$25,000,000 (twenty-five million) inaugural public subordinated debt securities (the "Bond"). The issuance of the security will be made through a public offering from 8 August 2024 and will target qualified investors. The aim of the transaction is to raise tier two capital for the bank.
The placement and payment and calculation agent of the aforementioned bond issuance is "Alpha Capital Advisory" LLC. The legal advisor of the transaction is "BLC Law Firm" LLC.
Main parameters of the transaction are as follows:
Issuer |
JSC Liberty Bank |
Format |
Public lister offer |
Rank & security |
Subordinated and Unsecured Bond |
Size |
25,000,000 (twenty-five million) US dollars |
Denomination / minimum investment volume |
Denomination 1,000 (one thousand) US dollars. The investment volume is not less than 100,000 (one hundred thousand) GEL equivalent to US dollars |
Expected bond issuance date |
8 August 2024 |
Maturity |
7 years |
Annual coupon rate & type |
Fixed coupon rate to be determined at the time of the preliminary offer |
Payment of interest |
Semiannual |
Type of investors |
Qualified investors only |
Legislation |
Georgian Law |
"Liberty Bank continues to advance its institutional development, evolving into a complex and sophisticated financial institution. As we progress, the bank is poised to attract interested investors, offering them the opportunity to become integral to our success story.
The results of our core transformations in recent years are evident, as reflected in the bank's profitability. We are confident that by issuing subordinated bonds, Liberty Bank will further solidify its position in the financial market, advancing with increased momentum and innovative products. On behalf of the management team and the supervisory board, I extend my gratitude to our agent, Alpha Capital Advisory, and the entire Liberty team for making this achievement possible. " – Vato Babunashvili, the CFO and Deputy CEO of JSC Liberty Bank.
"It should be noted that this debt security is the first inaugural, public issuance of the company in the capital market of Georgia. JSC "Liberty Bank" is one of the first banks that will seek financing in the local capital market through public bond issuance. The aspiration of Liberty Bank to provide business growth financing through the capital market is welcomed, which in turn, we believe, will contribute to deepening further diversification of funding and capitalization in the banking sector - and in turn strengthening the sector.
We hope that in order for the company to achieve its goals, the activity of qualified investors will be high. I would like to thank the management, supervisory board and shareholders of JSC "Liberty Bank" for their contribution to the development of the sector and the capital markets of Georgia. Lastly, this transaction represents the third security transaction in the banking sector by Alpha Capital Advisory, as an independent player in the capital markets of Georgia. As an independent player in the market, we hope to contribute to the development of the capital markets through many more interesting and innovative transactions and introducing new issuers to the market." – announced Irakli Elashvili, the managing partner of Alpha Capital Advisory LLC.