Fitch Ratings-მა ლიბერთი ბანკს გრძელვადიანი საკრედიტო რეიტინგი (Issuers Default Rating) B დან B+ მდე გაუზარდა, ხოლო მოკლე ვადიანი საკრედიტო რეიტინგი B ზე, სტაბილური პროგნოზით დაუდასტურა.
FitchRatings-ის განცხადებით, ლიბერთი ბანკს რეიტინგი მომგებიანობის გაუმჯობესების გამო გაეზარდა, რადგან ბანკმა, არასახარბიელო გარემო ფაქტორების მიუხედავად, ადეკვატური კაპიტალიზაციის და აქტივების ხარისხის ჯანსაღი მაჩვენებლების შენარჩუნება შეძლო.
ცოტა ხნის წინ, ბანკმა 2016 წლის პირველი კვარტლის ფინანსური შედეგები გამოაქვეყნა, საიდანაც ნათლად ჩანს რომ ბანკი მაღალ მომგებიანობას ინარჩუნებს (წმინდა მოგება - 7.8 მილიონი ლარი, ROAE – 23.05% გაწლიურებული, ROAA – 2.03% გაწლიურებული).
„ლიბერთი ბანკის საკრედიტო რეიტინგის გაუმჯობესება გამოწვეულია ბანკის მომგებიანობის მაღალი მაჩვენებლის შენარჩუნებით და მაღალი საზედამხედველო კაპიტალის ბუფერით. სანდო, გლობალური ინსტიტუტის მიერ საკრედიტო რეიტინგის გაზრდა სრულ თანხვედრაშია ბანკის ფინანსურ შედეგებთან.” აღნიშნა ლიბერთი ბანკის გენერალურმა დირექტორმა ალექსი ხოროსვილმა.

Fitch Ratings upgraded Liberty Bank’s Long-term Foreign Currency IDR from B to B+, affirming B rating on Short-term foreign currency IDR with Stable outlook.
The upgrade of LB’s ratings to ‘B+’ from ‘B’ reflects Fitch’s view that the bank managed to improve its profitability and to sustain the pressure from the deteriorating environment, while maintaining adequate capitalization and good asset quality metrics.
Liberty Bank has recently published its Q1 financial results, which show that the Bank is maintaining high profitability (the Bank reported the net income of GEL 7.8 mln, ROAE - 23.05% annualized and ROAA - 2.03% annualized).
Liberty Bank’s rating has been upgraded due to its sustainable profitability and high regulatory capital buffer. The rating upgrade by a global and a credible institution is in line with the Bank’s performance by all metrics.” – Aleksi Khoroshvili, CEO of Liberty Bank