ლიბერთის 500 000-ლარიანი მხარდაჭერა ბავშვთა მცირე საოჯახო სახლებს
სსიპ სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოსა და სს „ლიბერთი ბანკს“ შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში ლიბერთი კვლავაც რჩება სახელმწიფო უწყების გამორჩეულ პარტნიორად და აგრძელებს სოციალური პასუხისმგებლობის პროგრამის ფარგლებში წლების წინ დაწყებულ საქმეს - ქვეყნის მასშტაბით არსებული მცირე საოჯახო ტიპის სახლებისა და მიუსაფარ ბავშვთა სადღეღამისო თავშესაფრების კომუნალური ხარჯების ანაზღაურებას მთელი წლის განმავლობაში.
ლიბერთი სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი მცირე საოჯახო სახლებისა და მიუსაფარ ბავშვთა სადღეღამისო თავშესაფრების (სულ 52 ობიექტი) მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიისა და ბუნებრივი აირის საფასურს სრულად აფინანსებს, რაც მთელი წლის განმავლობაში 500 000 ლარამდე შეადგენს. ამას გარდა, შექმნილ ვითარებაში, COVID_19-ის წინააღმდეგ ბრძოლაში ბანკი მხარდაჭერას უცხადებს სახელმწიფოს და 52-ვე ობიექტს პირველადი საჭიროების მედიკამენტსა და უსაფრთხოებისთვის აუცილებელ ინვენტარს უსასყიდლოდ გადასცემს.
„მნიშვნელოვანია კერძო სექტორისა და სახელმწიფო უწყების პარტნიორული თანამშრომლობა და სოციალური პასუხისმგებლობა სახელმწიფო მზრუნველობაში მყოფი ბავშვებისა და მოხუცების მიმართ, მითუმეტეს, როცა ინიციატივა კერძო სექტორიდან მოდის და მხარდაჭერა წლების განმავლობაში უწყვეტად გრძელდება. ბანკმა კიდევ ერთხელ დაამტკიცა ბიზნესის კეთილი ნება, რომ აქტიურად მონაწილეობს საზოგადოების განვითარების პროცესში. დიდი მადლობა ლიბერთის გვერდში დგომისთვის,“- განაცხადა სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს დირექტორმა, მერი მაღლაფერიძემ.
„ჩვენი მხარდაჭერა, მცირე საოჯახო სახლებისა და მიუსაფარ ბავშვთა სადღეღამისო თავშესაფრებისთვის მხოლოდ კომუნალური ხარჯების ანაზღაურებით არ შემოიფარგლება და პრიორიტეტს ამ სახლების ბინადრებზე ზრუნვა და მათი უსაფრთხოება წარმოადგენს. მოხარული ვართ, რომ გვაქვს შესაძლებლობა ვიზრუნოთ მათზე, ვისაც დღეს ყველაზე მეტად სჭირდება ყურადღება და თანადგომა,“ - აღნიშნა ლიბერთი ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილემ, ლევან თხელიძემ.
2020 წლის თებერვლის მდგომარეობით, მცირე საოჯახო ტიპის სახლებში სახელმწიფო მზრუნველობაში მყოფი 322 ბავშვი ცხოვრობს, მათ შორის 57 შშმ პირი.
მიუსაფარ ბავშვთა თავშესაფრისა და დღის ცენტრებში ყოველდღიურ მომსახურებას ქუჩაში მცხოვრები და მომუშავე 168 ბავშვი იღებს.

Within the framework of the Memorandum signed between the LEPL Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking and JSC Liberty Bank, Liberty remains a distinguished partner of the State Agency and continues the work started years ago within the framework of the social responsibility program of Reimbursement of utility bills of small family-type orphan homes and homeless children's shelters across the country throughout the year.
Liberty fully finances electricity and natural gas bills for small family-type orphan homes and day shelters for homeless children (52 facilities in total), which amounts up to GEL 500,000 throughout the year. In addition, in the current situation, the Bank is supporting the state in the fight against COVID_19 and will provide all 52 facilities with essential medicines and safety equipment free of charge.
"Partnerships between the private sector and government agencies and social responsibility for children and the elderly in public care are important, especially when the initiative comes from the private sector and support lasts for years continuously. The Bank has once again demonstrated the goodwill of the business to be actively involved in the community development process. Thank you very much for standing by Liberty," said Meri Maglaperidze, director of the State Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking.
"Our support for small family orphanages and day shelters for homeless children is not limited to reimbursement of utility bills, and the priority is to take care of the residents of these homes and their safety. We are delighted to have the opportunity to care for those who need the most attention and support today. “- said the Deputy Director-General of Liberty Bank, Levan Tkhelidze.
As of February 2020, 322 children in state care live in small family-type orphanages, including 57 persons with disabilities.
168 children living and working on the streets receive daily services at homeless shelters and day care centers.