ლიბერთი ბანკსა და საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. ამ თანამშრომლობის მიზანია კოორდინირებული საქმიანობით, თხილის მწარმოებელ ფერმერთა ხელშეწყობა და ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობის ჩამოყალიბება.
"საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციასა და ლიბერთი ბანკს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების ფარგლებში, ქართველი მეთხილე ფერმერებისათვის იქმნება ახალი შესაძლებლობები. აგრო ბარათის საშუალებით ფერმერები შეძლებენ წლის განმავლობაში ნებისმიერ ეტაპზე იქონიონ ფინანსურ რესურსებზე წვდომა შეღავათიანი პირობებით, შეიძინონ საბრუნავი საშუალებები და დააფინანსონ საოპერაციო ხარჯები აგროტექნიკური ვადების სრული დაცვით, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის მოსავლის რაოდენობასა და ხარისხს, შეამცირებს რისკებს და დანაკარგებს. ასოციაციის მიზანს წარმოადგენს ახალი ბაღების გაშენებით და უკვე არსებული თხილის ბაღების მოდერნიზაციის საშუალებით გავაორმაგოთ ექსპორტირებული თხილის მოცულობა (100 000 ტონაზე მეტი) და მნიშვნელოვნად გავაუმჯობესოთ ხარისხი, რაც ყოველწლიურად დამატებით 1 მლრდ ლარის შემოსავალს მოუტანს ქართველ ფერმერებს და ქვეყნის ეკონომიკას." - გიორგი თოდუა, ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორი.
"ლიბერთი განაგრძობს მცირე ბიზნესისა და აგრო სექტორის მხარდაჭერას, რაც ბანკის ახალი სტრატეგიის ერთერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას წარმოადგენს. მეთხილეობა საქართველოს სოფლის მეურნეობის წამყვანი სექტორია და თხილის მწარმოებელთა ასოციაციასთან პარტნიორობა ჩვენთვის წინ გადადგმული ნაბიჯია აგრო სექტორის მომსახურების მიმართულებით. ამ პარტნიორობის ფარგლებში, ჩვენ მზად ვართ 25 000-მდე ქართველ მეთხილე ფერმერს გავუმარტივოთ ფინანსურ რესურსებზე წვდომა და ერთი ფანჯრის პრინციპით, ძალიან მარტივად შევთავაზოთ სხვადასხვა საბანკო და სადაზღვევო მომსახურება მთელი საქართველოს მასშტაბით. თავის მხრივ, იაფი ფინანსური რესურსი საშუალებას მისცემს მეთხილე ფერმერებს კიდევ უფრო გააფართოვონ თავისი საქმიანობა, ბიზნესი გახადონ რენტაბელური, დანერგონ თანამედროვე ტექნოლოგიები და ყველამ ერთად კი, ჩვენი წვლილი შევიტანოთ ქვეყნის განვითარებაში." - ირაკლი აბაშიძე, ლიბერთი ბანკის MSME მიმართულების დირექტორის მოადგილე.
საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაცია შეიქმნა 2013 წელს. ამ დროისთვის აერთიანებს 25,000-მდე წევრს სამეგრელოს, გურიის, იმერეთის და კახეთის მაშტაბით, ფერმერები გაერთიანებულნი არიან 2600 სამუშაო ჯგუფში. ასოციაციის ძირითადი მიზანია საქართველოში თხილის მოვლა-მოყვანასთან დაკავშირებული ცოდნის ამაღლება, თხილის ხარისხის გაუმჯობესება და წარმოების გაზრდა. დღეის მდგომარეობით თხილის მწარმოებელ ფერმერებს ემსახურებიან ასოციაციის კვალიფიციური აგრონომები, რომლებიც სეზონის განმავლობაში ყოველდღიურ რეჟიმში არიან ჩართულნი ფერმერების კონსულტირების პროცესში, აძლევენ მათ რეკომენდაციებს და აკვირდებიან მათ მიერ თხილის ბაღებში შესრულებულ სამუშაოებს. გარდა აგრონომის მომსახურებისა, ასოციაციის წევრები სარგებლობენ შეღავათებით სხვადასხვა სერვისების მისაღებად, მათ შორის: ნიადაგის გამოკვლევა, პესტიციდები, შესაწამლი ტექნიკით უზრუნველყოფა, მოსავლის გარჩევა/შრობა/შენახვა და ა.შ. ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად 2020 წლის სეზონზე მიღებული მოსავლის მოცულობამ გადააჭარბა პროგნოზირებულ 50 000 ტონას, რითაც საქართველომ მსოფლიო ბაზარზე დაიბრუნა აზიური ფაროსანას ინვაზიამდე არსებული პოზიციები.

Joint Project of the Liberty and Hazelnut Growers Association Begins
Liberty Bank and Georgian Hazelnut Growers Association have signed a memorandum of understanding. The aim of this cooperation is to establish support hazelnut grower farmers and establish mutually beneficial cooperation through coordinated activities.
"Within the framework of deepening cooperation between the Georgian Hazelnut Growers Association and Liberty Bank, new opportunities are being created for Georgian hazelnut farmers. With the help of agro card, hazelnut farmers will be able to access financial resources at any time of the year on preferential terms, purchase working capital and finance operating expenses in full compliance with agro-technical deadlines, which will significantly increase crop quantity and quality, reduce risks and losses. The aim of the association is to double the volume of exported hazelnuts (more than 100,000 tons) by cultivating new orchards and modernizing existing orchards, and significantly improve the quality, which will bring additional annual income of GEL 1 billion to Georgian farmers and the country's economy."- Giorgi Todua, Chief Executive Officer of the Association.
"Liberty continues to support small businesses and the agro sector, which represents one of the important directions of the new strategy of the bank. Hazelnut farming is the leading agricultural sector of Georgia and the partnership with the Association of Hazelnut Growers is a step forward for us in the service of the agro sector. Within the framework of this partnership, we are ready to facilitate access to financial resources for up to 25,000 Georgian hazelnut farmers and, through the principle of one window, to easily offer various banking and insurance services throughout Georgia. In turn, cheap financial resources will allow hazelnut growing farmers to further expand their activities, make their businesses more profitable, introduce modern technologies, and all together, contribute to the development of the country." - Irakli Abashidze, Deputy MSME Director of Liberty Bank.
Georgian Hazelnut Growers Association was established in 2013. At present, it unites about 25,000 members in Samegrelo, Guria, Imereti and Kakheti, farmers are united in 2600 working groups. The main goal of the association is to increase the knowledge related to hazelnut care and cultivation in Georgia, to improve the quality of hazelnuts and to increase production. To date, hazelnut farmers are served by the qualified agronomists of the Associations, who are involved in consulting with farmers on a daily basis throughout the season, giving them recommendations and monitoring their work in hazelnut orchards. In addition to services provided by agronomists, the members of the association enjoy the benefits of receiving various services, including: Soil research, pesticides, providing poisoning equipment, crop sorting / drying / storage, etc. As a result of the measures taken, the volume of harvest in the 2020 season exceeded the projected 50,000 tons, thus Georgia regained its position on the world market prior to the invasion of the brown marmorated stink bug.