ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის ოფიციალური სტრატეგიული პარტნიორი ლიბერთი ბანკი გახდა. ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი, რომელსაც ათასწლეულის ფონდი ახორციელებს, ეროვნული სამეცნიერო კონკურსია საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების 13 – 18 წლის მოსწავლეებისთვის. კონკურსი, რომელიც წელს მერვედ ჩატარდება, პარტნიორებთან ერთად, აშშ საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს უფროსკლასელებში ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების შექმნის წახალისებას.
კონკურსში პირველ ადგილზე გასული გუნდი გაემგზავრება NASA-ში, აშშ-ში. მეორე და მესამე ადგილზე გასული გუნდები, ასევე გაემგზავრებიან და მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო სამეცნიერო ბანაკებში და/ან დაჯილდოვდებიან სხვადასხვა პრიზებით.
„ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსმა, რომელსაც საფუძველი 2014 წელს ჩავუყარეთ, უკვე ტრადიციული ხასიათი მიიღო. ყოველ წელს იზრდება კონკურსის მიმართ როგორც ახალგაზრდების, ასევე ახალი პარტნიორების დაინტერესება. კონკურსი ემსახურება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და ტექნოლოგიებისადმი (STEM დარგები) ახალგაზრდების დაინტერესებას, ინოვაციური იდეებისა და პროექტების განხორციელების წახალისებას. კონკურსის მონაწილეთა უმეტესობა სწორედ STEM დისციპლინებში აგრძელებს განათლებას, რაც ვთვლით რომ ჩვენი ქვეყნის მომავალი განვითარებისთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია, რადგან სწორედ ამ დარგებშია მაღალი კვალიფიკაციის მქონე პროფესიონალების მოთხოვნა. წელს, კონკურსს ახალი სტრატეგიული პარტნიორი - ლიბერთი ბანკი შემოუერთდა. დარწმუნებული ვართ პარტნიორებთან ერთად, ერთობლივი ძალისხმევით შევძლებთ, კონკურსის კიდევ უფრო განვითარებას და ჩვენი ახალგაზრდების ხელშეწყობას“, - მაგდა მაღრაძე, ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი.
„ლიბერთისთვის დიდი პატივია იყოს ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის პარტნიორი. ჩვენი თანამშრომლობა პირველ რიგში ღირებულებათა თანხვედრას ეფუძნება, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ჩვენი საერთო მიზნის მისაღწევად - შევუწყოთ ხელი ახალგაზრდებს ცოდნის მიღებასა და მომავლის პროფესიებისადმი ინტერესის გაღვივებაში. ლიბერთის ახალი სტრატეგიის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი განათლების მხარდაჭერაა და ვფიქრობთ, ამ თანამშრომლობის ფარგლებში, კიდევ უფრო გაძლიერდება ნიჭიერი, ახლის მაძიებელი, რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების განათლების ხელშეწყობა.
გვიხარია, რომ ათასწლეულის ფონდის გუნდთან ერთად ძალიან ბევრ, საინტერესო ადამიანს გავიცნობთ და დავუმეგობრდებით. ლიბერთის გუნდი მზადაა თავისი ყველა რესურსით ჩაებას მომავალი თაობის განათლების უმნიშვნელოვანეს საქმეში.“ - ვასილ ხოდელი, ლიბერთი ბანკის გენერალური დირექტორი.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ მოსწავლეებს, რომლებიც დაბადებულნი არიან 2005 წლის 2 აპრილიდან - 2009 წლის 1 აპრილის პერიოდში და წარმოადგენენ მათ მიერ შექმნილ პროექტებს ისეთი მიმართულებებში როგორიცაა: კოსმოსი და ავიაცია; რობოტექნიკა; გამოყენებითი ტექნოლოგიები და აპლიკაციები, გარემოს დაცვა, ჯანდაცვა და კვება. კონკურსანტების პროექტებს შეაფასებს დამოუკიდებელი ჟიური.
კონკურსის ტრადიციული პარტნიორები არიან საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო (GITA) და საქპატენტი. კონკურსი ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ხელშეწყობით.
კონკურსი რამდენიმე ეტაპისგან შედგება. შევსებული განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა: 2022 წლის 25 მარტი. კონკურსის პირობები და განაცხადის ფორმა შეგიძლიათ იხილოთ ვებგვერდზე: www.millennium.org.ge.

Liberty Bank has become the official strategic partner of the Millennium Innovations Award. The Millennium Innovations Award, implemented by the Millennium Foundation, is a national science competition for pupils aged 13-18 of Georgian public and private schools. The competition, which will be held for the eighth time this year, along with the partners, is implemented with the financial support of the US Embassy and aims to encourage high school students to innovate and create new technologies.
The team that will take first place in the competition will travel to NASA, USA. The second and third-place teams will also travel and participate in international science camps and/or be awarded various prizes.
"The Millennium Innovations Award, which we founded in 2014, has already become traditional. The interest of both young people and new partners in the competition is growing every year. The competition serves the interest of young people in science and technology (STEM fields), encourages the implementation of innovative ideas and projects. Most of the participants of the competition continue their education in STEM disciplines, which we believe is extremely important for the future development of our country because it is in these fields that there is a demand for highly qualified professionals. This year, the competition was joined by a new strategic partner - Liberty Bank. We are confident that together with our partners, we will be able to further develop the competition and support our youth through joint efforts,” said Magda Maghradze, CEO of the Millennium Foundation.
"It is a great honor for Liberty to be a partner of the Millennium Innovations Award. Our cooperation is primarily based on the alignment of values, which is especially important to achieve our common goal - to help young people gain knowledge and raise the interest in professions of the future. One of the main priorities of Liberty's new strategy is to support education, and we believe that this partnership will further strengthen the education of talented, novelty seekers, young people living in the regions.
We are excited to meet and befriend many interesting people together with the Millennium Foundation team. The Liberty team is ready to invest all its resources in the most important - education of the next generation. ”- Vasil Khodeli, CEO of Liberty Bank.
The competition is open to pupils born between April 2, 2005, and April 1, 2009. They should submit projects in areas such as Space and aviation; Robotics; Applied technologies and applications, Environment, Health, and nutrition. The projects will be assessed by an independent jury.
The traditional partners of the Awards are the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA) and Sakpatenti. The competition is supported by the Ministry of Education and Science of Georgia.
The competition consists of several stages. The deadline for applications is March 25, 2022. The conditions of the competition and the application form can be found on the website: www.millennium.org.ge.