ლიბერთი ბანკის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და ერთობლივი ინიციატივით, სოფლად მცხოვრები ქალების ინფორმირებისა და გაძლიერებისათვის, საქართველოს რეგიონებში შეხვედრები გრძელდება.
ინფორმაციასა და სერვისებზე ხელმისაწვდომობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ქალთა გაძლიერებისა და ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებისთვის და გენდერული თანასწორობის მიღწევისათვის. ამ მიმართულებით კი, განსაკუთრებული გამოწვევის წინაშე სწორედ სოფლად მცხოვრები ქალები დგანან. ამ შეხვედრების მიზანია აამაღლოს სოფლად მცხოვრები ქალების ცნობიერება გენდერული თანასწორობის, რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების, სათემო მონაწილეობის შესახებ. აღნიშნული ინიციატივა ასევე მოიცავს ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების ხელშეწყობასა და იმ საბანკო სერვისების შესახებ ამომწურავი ინფორმაციის გავრცელებას , რომელიც სოფლის მეურნეობაში ჩართულ ქალებს გამოადგებათ.
ამჯერად შეხვედრა თელავში გაიმართა და კახეთში მცხოვრებმა ქალებმა ისაუბრეს ისეთი საკითხების შესახებ, როგორიცაა ოჯახის დაგეგმვა, საშვილოსნოს და ძუძუს კიბოს პრევენცია, ოჯახში ძალადობა, საზიანო პრაქტიკები (ადრეული ქორწინება, გენდერული ნიშნით სქესის შერჩევა), გენდერული თანასწორობის როლი ბიზნესის და სოფლის მეურნეობის განვითარებაში. ფინანსური დაგეგმვა და საბანკო სერვისები, რომელსაც ლიბერთი ბანკი სოფლის მეურნეობაში ჩართულ ქალებს სთავაზობს.
„უაღრესად მნიშვნელოვანია, ყველა ქალს მიუწვდებოდეს ხელი სანდო, მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ ინფორმაციაზე რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების შესახებ. გაეროს მოსახლეობის ფონდი, როგორც გაეროს წამყვანი სააგენტო, ამ მიმართულებით, უკვე მრავალი წელია აქტიურად მუშაობს პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად. 2020 წელს გაგვიჩნდა იდეა, რომ სოფლად მცხოვრები ქალებისთვის გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით მიგვეწვდინა ხმა, ჩავსულიყავით სოფლებში ექსპერტებთან ერთად და ამ გზით შეგვეწყო ხელი როგორც რეპროდუქციული ჯანმრთელობის, ასევე გენდერული თანასწორობისა და საზიანო პრაქტიკების შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდისთვის. მოხარული ვართ, რომ ამ ინოვაციურ ინიციატივას მხარი დაუჭირა UNFPA-ს პარტნიორმა, ლიბერთი ბანკმა“, - ლელა ბაქრაძე, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი
„FAO მხარს უჭერენ სოფლად მცხოვრებ ქალებს საუკეთესო სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკებისა და ინფორმაციის გაზიარების გზით. ხშირად ეწყობა პრაქტიკული სწავლებები და ფერმერთა საველე სკოლები, რაშიც დიდი სიამოვნებით და ინტერესით ერთვებიან სოფლად მცხოვრები ქალები. იკვეთებიან ლიდერებიც, რომლებიც მიღებულ ცოდნას მეზობლებსა და თანასოფლელებს უზიარებენ, შედეგად კი, ხშირად, საინტერესო იდეებიც იბადება. ყოფილა შემთხვევები, როცა მსგავსი ღონისძიებების შედეგად, ქალებს საერთო ბიზნესი ან ახალი ფერმერული მეურნეობა შეუქმნიათ“, - მამუკა მესხი, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელი საქართველოში.
2020 წელს გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისსა და ლიბერთი ბანკს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ერთ-ერთ მთავარი მიმართულება სწორედ ქალთა გაძლიერებაა.
,,ლიბერთი სოფლად მცხოვრები ქალების ინფორმირებისა და გაძლიერებისათვის, გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისთან და გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან ერთად შეხვედრებს განაგრძობს.ჩვენი ახალი სტრატეგია „ახალი ლიბერთი ახალი ცხოვრებისთვის“, არაერთ სიახლესთან ერთად, ქალების მუდმივ მხარდაჭერას და მათ გაძლიერებას გულისხმობს. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ლიბერთის ყველაზე დიდი საბანკო ინფრასტრუქტურის გამოყენებით მათთვის მარტივი მომსახურების შეთავაზება და რეგიონში აგრობიზნესის განვითარებაა“ - ხათუნა ჭელიძე, ლიბერთი ბანკის მიკრო და მცირე ბიზნესის დაკრედიტების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე.
ლიბერთი ბანკი არის სიდიდით მესამე სისტემური ბანკი, რომლის აქტივები 3 მილიარდ ლარს შეადგენს და ემსახურება 1.7 მილიონ ფიზიკურ პირსა და 50 ათას მცირე, საშუალო და მსხვილ ბიზნესს მთელი საქართველოს მასშტაბით.

New Liberty for Business
At the joint initiative of Liberty Bank, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), and the United Nations Population Fund (UNFPA), meetings continue to be held in the regions of Georgia to inform and empower women living in rural areas.
Access to information and services is critically important for empowering women and improving their quality of life and achieving gender equality. In this regard, women living in rural areas face a special challenge. The purpose of these meetings is to raise the awareness of rural women about gender equality, reproductive health and rights, and community participation. The initiative also includes promoting the economic empowerment of women and disseminating comprehensive information on banking services that will benefit women involved in agriculture.
This time the meeting was held in Telavi and women living in Kakheti talked about issues such as family planning, prevention of uterine and breast cancer, domestic violence, harmful practices (early marriage, gender-biased sex selection), and the role of gender equality in business and agricultural development. Financial planning and banking services that Liberty Bank offers to women involved in agriculture.
"It is extremely important that all women have access to reliable, evidence-based information on reproductive health and rights. The United Nations Population Fund, as the leading UN agency, has been actively working with partner organizations in this area for many years. In 2020, in collaboration with the Food and Agriculture Organization of the United Nations, we came up with the idea of giving voice to rural women, visiting villages with experts, and thus promoting awareness of both reproductive health as well as gender equality and harmful practices. We are pleased that this innovative initiative has been supported by UNFPA Partner Liberty Bank." - Lela Bakradze, Head of the United Nations Population Fund (UNFPA) Georgia Office
"FAO supports rural women by sharing best agricultural practices and information. Practical training and field schools for farmers are often organized which are being attended by rural women with great pleasure and interest. Sometimes, leaders are being identified, who share the acquired knowledge with their neighbors and fellow villagers, and as a result, often, interesting ideas are born. There have been cases when, as a result of such activities, women have created a common business or a new farm." -  Mamuka Meskhi, Representative of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in Georgia.
One of the main directions of the Memorandum of Understanding signed between the UNFPA Georgia Office and Liberty Bank in 2020 is the empowerment of women.
"Liberty continues to hold meetings with the UNFPA Georgia Office and the Food and Agriculture Organization of the United Nations to raise awareness and empower rural women. Our new strategy, New Liberty for a New Life, along with several innovations involves the constant support and empowerment of women. One of the important directions is to offer them easy services using the largest banking infrastructure of Liberty and to develop agribusiness in the region." - Khatuna Chelidze, Deputy Head of Micro and Small Business Lending Department of the Liberty Bank.
Liberty Bank is the third-largest system bank the assets of which amount to GEL 3 billion and serves 1.7 million individuals and 50,000 small, medium, and large businesses throughout Georgia.