ლიბერთის შეხვედრების სერია „ბიზნეს დიალოგი“ ქვემო ქართლში
,,გაზარდე შენი ბიზნესი“ კამპანიის ფარგლებში ლიბერთი პარტნიორებთან ერთად, მარნეულში, ქვემო ქართლის რეგიონის აგრო და ბიზნესის წარმომადგენლებს შეხვდა. ,,ბიზნეს დიალოგის” სპიკერებმა, ლიბერთის, სოფლის განვითარების სააგენტოს, სახელმწიფო პროგრამა ,,აწარმოე საქართველოში“, ,,მერსი კორფსისა“ და ,,ნიუ ვიჟენ“ დაზღვევის წარმომადგენლებმა, ისაუბრეს სოფლის მეურნეობისა და მცირე ბიზნესის განვითარებისთვის არსებულ ყველა იმ შესაძლებლობებზე, რაც დღეს ხელს შეუწყობს მოქმედ კომპანიებს კიდევ უფრო გაზარდონ საკუთარი ბიზნესი.
,,ლიბერთის ,,ბიზნეს დიალოგი“-ს მიზანია, რეგიონებში უშუალო შეხვედრები როგორც არსებულ, ასევე პოტენციურ მომხმარებლებთან აგრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულებით. დიალოგის ფორმატი კარგი საშუალებაა, რაც შეიძლება ახლოს მივიდეთ მეწარმეებთან, ერთმანეთს გავუზიაროთ გამოცდილება, გავაცნოთ ჩვენი პროგრამის მხარდამჭერი პარტნიორები და ლოკალურად შევისწავლოთ აგრო და ბიზნეს კომპანიების საჭიროებები. ასევე, გავაცნოთ ლიბერთისთან პარტნიორობის და დაფინანსების შესაძლებლობები და ჩვენს პარტნიორებთან ერთად დაგეგმილი სამომავლო პროექტები. გასულ წელს თითქმის მთელი საქართველო მოვიცავით და ამჟამად ქვემო ქართლს ვეწვიეთ. მსგავსი ტიპის შეხვედრები როგორც ბანკისთვის, ასევე ბიზნესისთვის საკმაოდ ნაყოფიერია, რადგან იდეების და საჭიროებების ურთიერთგაზიარება ახალი საბანკო შეთავაზებების შექმნას და მცირე და საშუალო ბიზნესთან მჭიდრო თანამშრომლობას უწყობს ხელს,“ - ვაჟა მენაბდე, ლიბერთის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების დირექტორი.
,,ლიბერთი, სოფლის განვითარების სააგენტოს მნიშვნელოვანი პარტნიორია, განსაკუთრებით სისტემური პროგრამებისა და პირდაპირი გადახდების პროექტების განხორციელების პროცესში. მადლობას ვუხდით ბანკს აქტიური თანამშრომლობისთვის. მათ მიერ ორგანიზებული ღონისძიება, ბიზნეს სექტორსა და სახელმწიფოს შორის საუბრისკენ კიდევ ერთი წინგადადგმული პოზიტიური ნაბიჯია. სოფლის განვითარების სააგენტოს სახელით შიდა ქართლის რეგიონის ბიზნესის წარმომადგენლებს მივაწოდეთ ამომწურავი ინფორმაცია ჩვენი მიმდინარე პროექტების შესახებ, ვისაუბრეთ ყველა იმ სიკეთეზე , იქნება ეს ფინანსური თუ სხვადასხვა სახის მხარდაჭერა, რომელიც ბენეფიციარებს დაეხმარება საკუთარი ბიზნესის ეფექტურად მართვაში. მივესალმებით ყველა ინიციატივას, რომელიც ბიზნესისთვის ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას უზრუნველყოფს,“ – მარიამ გელაშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების განვითარების დეპარტამენტის უფროსი.
,,სააგენტოსთვის "აწარმოე საქართველოში" ძალიან მნიშვნელოვანია ამ ტიპის ღონისძიებებში მონაწილეობა. ლიბერთი ბანკის მიერ გამართულ შეხვედრაზე მოხდა არსებული სახელმწიფო პროგრამების გაცნობა. აღნიშნული მიმართულია მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად. ლიბერთი ბანკის მიერ ორგანიზებული ბიზნეს დიალოგის ტიპის შეხვედრები საკმაოდ კარგი პლატფორმაა იმისათვის, რომ მომხარებლებმა მიიღონ ამომწურავი ინფორმაცია მათთვის სასურველ და მორგებულ საკრედიტო პროდუქტებზე და ამასთანავე გამოიყენონ ყველა ის ფინანსური სიკეთე, რასაც სააგენტო „აწარმოე საქართველოში“ სთავაზობს თავის პოტენციურ ბენეფიციარებს - სესხის პროცენტის სუბსიდირების, საკრედიტო-საგარანტიო მექანიზმის და საგრანტო პროგრამების სახით,” - ირაკლი ვეშაგური, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების დეპარტამენტის პროგრამის მენეჯერი.
,,ნიუ ვიჟენ დაზღვევა” მხარს უჭერს ლიბერთის ინიციატივას ,,ბიზნეს დიალოგი”, რომელიც მთელ საქართველოს მოიცავს. ჩვენთვის, როგორც ლიბერთის ერთ-ერთი პარტნიორისთვის მნიშვნელოვანია ასეთი ტიპის შეხვედრები რეგიონებში. მოხარული ვართ, რომ შესაძლებლობა მოგვეცა, ამჯერად ქვემო ქართლის რეგიონში, ბიზნეს სექტორისთვის კიდევ ერთხელ გაგვეცნო ჩვენი სადაზღვევო პროდუქტები და სამომავლო გეგმები. ვიმედოვნებთ, დაზღვევა მათ დაეხმარება თავიანთი ბიზნესის განვითარებაში,“ - ზაზა ხოსროშვილი ,,ნიუ ვიჟენ დაზღვევისსამეთვალყურეო საბჭოს წევრი.
,,მერსი ქორფსის წარმომადგენლობა საქართველოში (Mercy Corps Georgia), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) დაფინანსებითა და ლიბერთის სტრატეგიული პარტნიორობით, საქართველოს 18 მუნიციპალიტეტში ახორციელებს მასშტაბურ პროექტს ,, ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის (RDYE), რომლის მიზანია სამეწარმეო უნარ-ჩვევებისა და ცოდნის გაღრმავება, ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა და საბაზრო კავშირების დამყარების ხელშეწყობა. ვფიქრობთ, ბანკის ინიციატივა - ,,ბიზნეს დიალოგი“, კარგი შესაძლებლობაა შევხვდეთ რეგიონებში დასაქმებულ მცირე და საშუალო ბიზნეს წრეებს და გავაცნოთ რეგიონებში ახალგაზრდული მეწარმეობის განვითარების პროგრამის განხორციელების მიმდინარეობა და მოსალოდნელი დადებითი შედეგები. ასევე მივესალმებით ყველა იმ ინიციატივას, რომელიც ახალგაზრდა მეწარმეებსა და გამოცდილ მეწარმეებს შორის კავშირების ჩამოყალიბებას შეუწყობს ხელს,“ - უჩა ვარამაშვილი, “ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვისპროექტის დირექტორი.

Within the framework of the "Grow Your Business" campaign, Liberty together with its partners met with representatives of agriculture and business in the Kvemo Kartli region in Marneuli. Speakers of "Business Dialogue", representatives of Liberty, Rural Development Agency, state program "Produce in Georgia", "Mercy Corps" and "New Vision" insurance spoke about all the opportunities for the development of agriculture and small business that today can assist the existing companies to further increase their business.
“The goal of Liberty's “Business Dialogue" is to hold direct meetings in the regions with both existing and potential customers in the fields of agro, small and medium businesses. The dialogue format is a good way to get as close as possible to entrepreneurs, to share experiences, to introduce our program supporting partners and to study the needs of agro and business companies locally. Also, to introduce the partnership and funding opportunities with Liberty and future projects planned with our partners. Last year we covered almost all of Georgia and now we visited Kvemo Kartli. Meetings of this type are very fruitful for both the bank and the business, as the mutual sharing of ideas and needs contributes to the creation of new banking offers and close cooperation with small and medium-sized businesses.” – Vazha Menabde, MSME Banking Director of Liberty
"Liberty is an important partner of the Rural Development Agency, especially in the process of implementing systematic programs and direct payments projects. We thank the bank for its active cooperation. The event organized by them is another positive step towards dialogue between the business sector and the state. On behalf of the Rural Development Agency, we provided business representatives of the Shida Kartli region with comprehensive information about our current projects, we talked about all the benefits, be it financial or various types of support, which will help the beneficiaries to manage their businesses effectively. We welcome all initiatives that provide increased access to financial resources for businesses," – Mariam Gelashvili, Head of the Project Development Department of the Rural Development Agency
"It is very important for the agency "Produce in Georgia" to participate in this type of event. At the meeting held by Liberty Bank, the existing state programs were introduced. This is aimed at supporting small and medium-sized businesses. Business dialogue-type meetings organized by Liberty Bank are a good platform for customers to get comprehensive information about their desired and customized credit products and at the same time to use all the financial benefits that the agency "Produce in Georgia" offers to its potential beneficiaries - loan interest subsidy, the credit-guarantee mechanism and grant programs, - Irakli Veshaguri, Program Manager of the Department of Small and Medium Business Development.
"New Vision Insurance" supports Liberty's "Business Dialogue" initiative, which covers all of Georgia. For us, as one of the partners of Liberty, such meetings in the regions are important. We are glad that we were given the opportunity, this time in the Kvemo Kartli region, to once again introduce our insurance products and plans to the business sector. We hope the insurance will help them grow their business,” – Zaza Khosroshvili, Member of the Supervisory Board of "New Vision Insurance".
"Mercy Corps Georgia, with the financial assistance of Austrian Development Cooperation (ADC) and the strategic partnership with Liberty, is implementing a large-scale project, Youth Entrepreneurship for Rural Development (RDYE), in 18 municipalities of Georgia, the purpose of which is to deepen entrepreneurial skills and knowledge, access to finance and facilitation of market connections. We think that the initiative of the Bank - "Business Dialogue" is a good opportunity to meet the small and medium-sized business representatives employed in the regions and to introduce the progress of the implementation of the Youth Entrepreneurship Development Program in the regions and the expected positive results. We also welcome all the initiatives that will promote the formation of connections between young entrepreneurs and experienced entrepreneurs. – Ucha Varamashvili, “Youth entrepreneurship for rural development" project director.