საერთაშორისო ორგანიზაცია Mercy Corps, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) დაფინანსებითა და ლიბერთი ბანკისა და სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდობის საერთაშორისო ფონდის მხარდაჭერით, ახორციელებს მასშტაბურ პროექტს - „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ (RDYE)
დღეს, „პულმან თბილისში“ საგრანტო კონკურსის მეორე ეტაპის გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, პირველ ეტაპზე მარტში 22 მეწარმე, ხოლო ამჯერად 16 ახალგაზრდული საწარმო დაფინანსდა.
გამარჯვებულებს ჯილდოები გადასცეს საქართველოში „მერსი ქორფსის“ წარმომადგენლობის დირექტორმა ირაკლი ქასრაშვილმა, RDYE პროექტის დირექტორმა უჩა ვარამაშვილმა და ლიბერთის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების დირექტორმა ვაჟა მენაბდემ. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს სპორტის, კულტურისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ირაკლი გივიაშვილი და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლია გიგაური.
ღონისძიების ფარგლებში, პროექტის სამიზნე მუნიციპალიტეტების წარმომადგენელმა ახალგაზრდა მეწარმეებმა, რომლებმაც დაასრულეს RDYE პროექტის ერთკვირიანი ინტენსიური ბიზნეს გადამზადების სასწავლო BET პროგრამა და მოამზადეს ბიზნეს გეგმები, მონაწილეობა მიიღეს პროექტის საგრანტო კონკურსში და საკუთარი პროდუქციის გამოფენაზე წარმოადგინეს.
ღონისძიებაზე მოწვეულ კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, საშუალება მიეცათ პირადად გაცნობოდნენ პროექტის მონაწილეებს, დაეთვალიერებინათ მათი პროდუქცია, დაემყარებინათ საქმიანი კავშირები, კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის (CSR) ფარგლებში, მხარი დაეჭირათ ახალგაზრდა მეწარმეებისთვის და თავისი წვლილი შეეტანათ სოფლად ახლგაზრული მეწარმეობისა და საქართველოს რეგიონებში სამეწარმეო ეკოსისტემის განვითარების საქმეში.
„RDYE პროექტის ძირითადი მიზანია ხელი შეუწყოს სამიზნე რეგიონებში სამეწარმეო ეკოსისტემის განვითარებას. ამისათვის პროექტის ფარგლებში, სამიზნე მუნიციპალიტეტებში უკვე გადამზადდა 700-ზე მეტი, ხოლო სამომავლოდ დაგეგმილია დამატებით 800 ახალგაზრდის გადამზადება მეწარმეობის მიმართულებით და მათთვის დაფინანსების შესაძლებლობის მიცემა. დღევანდელ ღონისძიებაზე გამოვლინდნენ პროექტის ფინანსური მხარდაჭერის კონკურსში გამარჯვებული ახალგაზრდები, რომლებიც საკუთარი საწარმოების განვითარებას შეძლებენ სამიზნე მუნიციპალიტეტებში, ეს კი დამატებითი ეკონომიკური სტიმული იქნება არამარტო გამარჯვებულთათვის, არამედ რეგიონში მცხოვრები სხვა ახალგაზრდებისთვისაც, რათა გააქტიურდნენ და უფრო მეტად ჩაერთონ სათემო განვითარებისა და სამეწარმეო საქმიანობაში.“ - უჩა ვარამაშვილი პროექტის „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ პროექტის დირექტორი.
,,ლიბერთისთვის მნიშვნელოვანია საკუთარი წვლილი შეიტანოს სოფლად მცხოვრები ახალგაზრდა მეწარმეების ბიზნესის განვითარებაში. პროექტის მიმდინარეობისას, გავიცანით ახალგაზრდა მეწარმეები ძალიან საინტერესო ბიზნეს იდეებით. ფინანსური განათლება და ფინანსური კონტრიბუცია კი ამ ახალგაზრდებს აუცილებლად დაეხმარება შექმნან წარმატებული და პასუხისმგებლიანი კომპანიები, გაძლიერდნენ და თავის წვლილი შეიტანონ რეგიონის გაძლიერებასა და მიმზიდველობაში. მადლობას ვუხდით ჩვენს პარტნიორებს ამ შესაძლებლობისთვის.“ - ვაჟა მენაბდე, ლიბერთის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების დირექტორი.
ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის (RDYE) არის 3.5 წლიანი პროექტი, რომელსაც ახორციელებს მერსი ქორფსის წარმომადგენლობა საქართველოში (Mercy Corps Georgia) ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) დაფინანსებით. პროექტის მხარდამჭერები არიან ლიბერთი ბანკი და სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდობის საერთაშორისო ფონდი.
პროექტი ხელს შეუწყობს 1,500-ზე მეტ 18-35 წლის ახალგაზრდას (50% ქალი), მათ შორის, ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობების წარმომადგენლებს, მაღალმთიანი სოფლების მკვიდრებს, ეკომიგრანტებს, იძულებით გადაადგილებულ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, განივითარონ სამეწარმეო უნარები და შესაძლებლობები, რათა შექმნან 50-ზე მეტი მდგრადი, ახალი ან/და გააფართოვონ უკვე არსებული, ახალგაზრდების მიერ მართული სოფლის მეურნეობისა და არასასოფლო-სამეურნეო საწარმო/ბიზნესი. პროექტი განხორციელდება 42 თვის განმავლობაში (2021 წლის დეკემბერი - 2025 წლის მაისი) საქართველოს
ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა მხარს უჭერს აფრიკის, აზიის, სამხრეთ-აღმოსავლეთ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მდგრად განვითარებას.
ევროპისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფედერალური სამინისტრო ადგენს სტრატეგიას. ავსტრიის განვითარების სააგენტო, როგორც ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის საოპერაციო უწყება, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან და საწარმოებთან ერთად ახორციელებს პროგრამებსა და პროექტებს საჯარო ინსტიტუციებთან.
მერსი ქორფსი არის საერთაშორისო არაკომერციული ორგანიზაცია, რომელიც ეხმარება ადამიანებს შექმნან უსაფრთხო, პროდუქტიული და სამართლიანი გარემო, რათა შეამსუბუქოს ტანჯვა, სიღარიბე და ჩაგვრა. მერსი ქორფსი საქართველოში 2000 წლიდან მოღვაწეობს და ქმნის პროდუქტიულ, მედეგ, სტაბილურ, უსაფრთხო და სამართლიან თემებს სიღარიბითა და კონფლიკტით დაზარალებულ რეგიონებში.
„ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, მერსი ქორფსი მუშაობს სოფლად მცხოვრებ ახალგაზრდებთან, ახალგაზრდა მეწარმეებთან და პოლიტიკის შემქმნელებთან, რათა სოფლად მცხოვრებ ახალგაზრდებს შორის ხელი შეუწყოს მეწარმეობისა და ეკონომიკის განვითარებას
ლიბერთი, ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი კომერციული ბანკია, რომელიც 1,7 მილიონზე მეტ ფიზიკურ პირს და 50 000-ზე მეტ მცირე და საშუალო ბიზნესს ემსახურება.
ბანკის აქტივები 3 მლრდ ლარს შეადგენს და დასაქმებული ჰყავს 4500-ზე მეტი თანამშრომელი. ლიბერთი ქვეყნის მასშტაბით წარმოდგენილია ყველაზე ფართო ქსელით - 360-ზე მეტი მომსახურების ცენტრით, 632 ბანკომატით, თვითმომსახურების და POS ტერმინალებით საქართველოს ყველა რეგიონსა და მუნიციპალიტეტში. განვითარებული ინფრასტრუქტურის გარდა, როგორც ფიზიკური, ასევე იურიდიული პირებისთვის ხელმისაწვდომია თანამედროვე ციფრული სერვისები და დისტანციური მომსახურება. ბანკის სტრატეგიულ მიმართულებას წამოადგენს კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობა და მრავალწლიანი გამოცდილება სოფლად მცირე და საშუალო საწარმოების დაფინანსების.
სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდობის საერთაშორისო ფონდი შეიქმნა 2021 წლის 21 ივნისს. ფონდის მიზანია სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდობის განვითარების მეშვეობით პოზიტიური სოციალური ცვლილებებისთვის ხელის შეწყობა. ეროვნულ დონეზე, ფონდი წარმოადგენს სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდობის უნივერსალურ წამახალისებელ პლატფორმას კერძო და საჯარო სექტორისთვის. ახალგაზრდებისა და ახალგაზრდული მეწარმეობის წახალისება ფონდის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს

With the support of Liberty, the "Youth Entrepreneurship for Rural Development" (RDYE) project continues in the regions.
The international organization Mercy Corps, with the financing of the Austrian Development Cooperation (ADC) and the support of Liberty Bank and the International Foundation for Sports, Tourism, and Youth, is implementing a large-scale project - "Youth Entrepreneurship for Rural Development" (RDYE)
Today, the awarding ceremony of the winners of the second stage of the grant competition was held in "Pullman Tbilisi". In the framework of the mentioned project, 22 entrepreneurs were financed in the first stage in March, and 16 youth enterprises were financed this time.
Irakli Kasrashvili, the director of the "Mercy Corps" representative office in Georgia, Ucha Varamashvili, the director of the RDYE project, and Vazha Menabde, the director of Liberty's small and medium business department, presented the awards to the winners. The event was attended by the Deputy Minister of Sports, Culture, and Youth of Georgia Irakli Giviashvili, and the First Deputy Minister of State for Reconciliation and Civil Equality Lia Gigauri.
Within the framework of the event, young entrepreneurs representing the target municipalities of the project, who completed the one-week intensive business training BET program of the RDYE project and prepared business plans, participated in the project's grant competition, and presented their products at the exhibition.
The representatives of the private sector invited to the event had the opportunity to personally meet the participants of the project, see their products, establish business connections, within the framework of corporate social responsibility (CSR), support young entrepreneurs, and contribute to the development of innovative entrepreneurship in rural areas and the entrepreneurial ecosystem in the regions of Georgia.
"The main goal of the RDYE project is to promote the development of the entrepreneurial ecosystem in the target regions. For this purpose, within the framework of the project, more than 700 young people have already been trained in the target municipalities, and in the future, it is planned to train an additional 800 young people in the direction of entrepreneurship and provide them with the opportunity of financing. At today's event, the winners of the financial support competition of the project were identified, who will be able to develop their own enterprises in the target municipalities, and this will be an additional economic incentive not only for the winners but also for other young people living in the region to become more active and get more involved in community development and entrepreneurial activities." - Ucha Varamashvili of the Project Director of the "Youth entrepreneurship for rural development" project.
"It is important for Liberty to contribute to the business development of young entrepreneurs living in rural areas. During the project, we met young entrepreneurs with very interesting business ideas. And financial education and financial contribution will definitely help these young people to create successful and responsible companies, become stronger, and contribute to the strengthening and attractiveness of the region. We thank our partners for this opportunity." - Vazha Menabde, director of Liberty's small and medium business department.
Youth Entrepreneurship for Rural Development (RDYE) is a 3.5-year project implemented by Mercy Corps Georgia with funding from the Austrian Development Cooperation (ADC). Supporters of the project are Liberty Bank and the International Foundation for Sports, Tourism, and Youth.
The project will support more than 1,500 young people aged 18-35 (50% women), including representatives of ethnic and religious minorities, inhabitants of highland villages, eco-migrants, internally displaced persons, and persons with disabilities, to develop entrepreneurial skills and opportunities to create 50 More than 100 sustainable, new and/or expand existing, youth-led agricultural and non-agricultural enterprises/businesses. The project will be implemented for 42 months (December 2021 - May 2025) in Georgia.
Austrian development cooperation supports the sustainable development of countries in Africa, Asia, Southeast and Eastern Europe.
The Federal Ministry of European and International Relations is establishing a strategy. The Austrian Development Agency, as the operational agency for Austrian development cooperation, implements programs and projects with public institutions together with civil society organizations and enterprises.
Mercy Corps is an international non-profit organization that helps people create safe, productive, and just environments to alleviate suffering, poverty, and oppression. Mercy Corps has been working in Georgia since 2000, creating productive, resilient, stable, safe, and just communities in regions affected by poverty and conflict.
Within the framework of the "Youth Entrepreneurship for rural development" project, Mercy Corps works with rural youth, young entrepreneurs, and policymakers to promote entrepreneurship and economic development among rural youth
Liberty is one of the country's largest commercial banks, serving more than 1.7 million individuals and more than 50,000 small and medium-sized businesses.
The bank's assets amount to 3 billion GEL and it employs more than 4,500 employees. Liberty is represented throughout the country with the widest network - more than 360 service centers, 632 ATMs, and self-service and POS terminals in all regions and municipalities of Georgia. In addition to the developed infrastructure, modern digital services, and remote services are available for both individuals and legal entities. The bank's strategic direction is set by corporate social responsibility and many years of experience in financing small and medium-sized enterprises in rural areas.
The International Fund for Sports, Tourism, and Youth was established on June 21, 2021. The purpose of the foundation is to facilitate positive social changes through sports, tourism, and youth development. At the national level, the foundation is a universal promotion platform for sports, tourism, and youth for the private and public sectors. Encouraging youth and youth entrepreneurship is one of the main priorities of the Foundation.