სს “საქართველოს სახალხო ბანკი” 100 მილიონ ლარზე მეტი ოდენობის სესხების გაცემის შესახებ აცხადებს
დღეს სს “საქართველოს სახალხო ბანკმა” (შემდგომში “ბანკი”) 2009 წლის სექტემბრიდან მოყოლებული 448,268 მსესხებლისთვის 108.2 მილიონი ლარის ოდენობის სესხის გაცემის შესახებ განაცხადა. შედეგად, 2010 წლის 28 თებერვლისთვის ბანკის მთლიანი საკრედიტო პორტფელი 113.7 მილიონ ლარს გაუტოლდა და 2009 წლის სექტემბრიდან მოყოლებული 21.0%-ით, ხოლო 2009 წლის 31 დეკემბერთან შედარებით 7.1%-ით გაიზარდა.
2010 წლის იანვარსა და თებერვალში ბანკმა 161,000-ზე მეტ ფიზიკურ პირზე 39.4 მილიონი ლარის ოდენობის სესხი გასცა. შედეგად, მხოლოდ ფიზიკური პირების მთლიანმა საკრედიტო პორტფელმა 2010 წლის 28 თებერვლის მდგომარეობით 62.8 მილიონი ლარი შეადგინა და 2009 წლის სექტემბრიდან მოყოლებული 35.0%-ით, ხოლო 2009 წლის 31 დეკემბერთან შედარებით 8.0%-ით გაიზარდა. 2009 წლის სექტემბრიდან მოყოლებული ბანკმა 6.7 მილიონი ლარის ოდენობის კორპორატიული სესხი გასცა, რაც მთლიანად გაცემული სესხების 6.2% შეადგენს.

JSC People’s Bank of Georgia Announces Loan Disbursements In Excess Of GEL 100 Million Since The Acquisition Of Control By Liberty Capital
People’s Bank of Georgia (the “Bank”) announced today that it has disbursed loans of GEL 108.2 million to 448,268 borrowers since September 2009, bringing the gross loan book to GEL 113.7 million as at 28 February 2010 (up 21.0% since September 2009 and 7.1% YTD 2010). Net Loan book grew 20.2% since September 2009 (11.5% YTD 2010) and equaled GEL 94.3 million.
The Bank has disbursed GEL 39.4 worth of new retail loans to over 161,000 individuals in January-February 2010. Retail Gross Loans increased 35.0% since September 2009 and 8.0% YTD 2010 resulting in Gross Retail Loan book of GEL 62.8 million as at 28 February 2010.