ლიბერთი ბანკმა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მიზნით დაგეგმილი ტრენინგების ციკლიდან პირველი ტრენინგი ჩაატარა
ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პრინციპების განხორციელების მიზნით, ლიბერთი ბანკის სასწავლო ცენტრის, შერჩეული ექსპერტებისა და ტრენერების ბაზაზე 27 მაისს ჩატარდა სპეციალური ტრენინგი მეწარმე ქალებისთვის საქართველოს რეგიონებიდან თემაზე - „მეწარმე ქალი - კარგი მენეჯერი“. აღნიშნული ტრენინგით დაიწყო ტრენინგების ციკლი, რომელიც ითვალისწინებს დამწყები, მცირე მეწარმე და ფერმერი ქალების ინფორმირებას, გარკვეული ცოდნისა და უნარ-ჩვევების შეძენას და ასევე, მათ მხარდაჭერას პროფესიული განათლების მისაღებად.
ლიბერთი ბანკი ტრენინგებს ჩაატარებს ყოველკვარტალურად გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტებში ჩართული ქალებისათვის. პირველ ეტაპზე ტრენინგები ჩატარდება ონლაინ რეჟიმში.
‘მოხარული ვართ, რომ წარმატებით დავიწყეთ გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობა. დღეს, ჩვენი პარტნიორობის ფარგლებში, საშუალება მოგვეცა მხარი დავუჭიროთ ქალ მეწარმეებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან და გავუზიაროთ მათ ის სასარგებლო ცოდნა და უნარჩვევები, რაც მათ საქმიანობას კიდევ უფრო გააძლიერებს. ლიბერთი ბანკისთვის, სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია რეგიონების განვითარება და უახლოეს მომავალში, ჩვენ კიდევ არაერთ სიახლეს შევთავაზებთ ქალების განათლების და პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიმართულებით’ - განაცხადა მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების დირექტორმა, ვაჟა მენაბდემ.
‘კერძო სექტორს ძალიან ბევრის გაკეთება შეუძლია ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისთვის, ლიბერთი ბანკის მაგალითი ცხადჰყოფს, რომ ამ მიზნებისთვის ქალთა გაძლიერების პრინციპები ქმედითი ინსტრუმენტია.’ - განაცხადა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში, თამარ საბედაშვილმა.
აღნიშნული თანამშრომლობა პროექტის, „ერთობლივი ძალისხმევა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისთვის“ ფარგლებში მიმდინარეობს. პროექტს გაეროს ქალთა ორგანიზაცია ნორვეგიის მთავრობის დაფინანსებით ახორციელებს. ლიბერთი ბანკმა 2019 წლის დეკემბერში ხელი მოაწერა „ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პრინციპების“, რათა საკუთარი წვლილი შეიტანოს საქართველოში გენდერული თანასწორობისა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მიღწევაში.

In order to implement the principles of women's economic empowerment, on the basis of Liberty Bank Training Center, selected experts and trainers, a special training was held on May 27 for women entrepreneurs from the regions of Georgia on the topic - "Woman Entrepreneur – a Good Manager". With this training, a cycle of trainings has started, which envisages informing women start-uppers, small entrepreneurs and farmers, acquiring certain knowledge and skills, as well as supporting them to get professional education.
Liberty Bank conducts quarterly trainings for women involved in UN Women projects. In the first stage, the trainings will be conducted online.
‘We are pleased to have successfully started working with the UN Women Organization. Today, within our partnership, we have the opportunity to support women entrepreneurs from different regions of Georgia and share with them the useful knowledge and skills that will further strengthen their activities. For Liberty Bank, the development of the regions is strategically important, and in the near future, we will offer many more innovations to promote women’s education and professional development ’- Said the director of the direction of small and medium business, Vazha Menabde.
"The private sector can do a lot for the economic empowerment of women. The example of Liberty Bank shows that the principles of women's empowerment are an effective tool for these purposes." - Said the Deputy Representative of the UN Women Organization in Georgia, Tamar Sabedashvili.
This cooperation is carried out within the frameworks of the project "Joint Efforts for Women's Economic Empowerment". The project is implemented by the UN Women Organization with the financial assistance of the Government of Norway. Liberty Bank signed the "Principles of Women's Economic Empowerment" in December 2019 to have its contribution in achieving gender equality and women's economic empowerment in Georgia.