2022 წლის ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის ფინალისტების ვინაობა ცნობილია. კონკურსის მთავარი პრიზი - აშშ-ში ნასას საზაფხულო ბანაკში გამგზავრება, გუნდმა “LIGGA“-მ პროექტით, „რადიაციის კვლევის, მონიტორინგისა და უსაფრთხოების სისტემა“ მოიპოვა. გუნდის მიერ შექმნილი პროექტის საშუალებით, შესაძლებელია ოთახებსა და შენობებში რადიაციის დონის კონტროლი და რადიაციის გავრცელების არეალის განსაზღვრა. გამარჯვებული გუნდის წევრები გაემგზავრებიან აშშ-ში და მონაწილეობას მიიღებენ NASA-ს კოსმოსური ცენტრის უნივერსიტეტის საზაფხულო სკოლაში. კონკურსს აფინანსებს აშშ-ის საელჩო საქართველოში.
მეორე ადგილზე გასული გუნდი - „Firelink“, საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) დაფინანსებით, აშშ-ში სტენფორდის უნივერსიტეტის iD Tech ბანაკში მიიღებს მონაწილეობას.
მესამე ადგილზე გასული გუნდის - „Mad Scientist”-ის წევრებს, ლიბერთი ბანკი სასწავლო ვიზიტით ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში, შვეიცარიაში, გაუშვებს.
გუნდი „Atemporal” კომპანია EPAM-ის რჩეული გახდა და მისი წევრები, პოლონეთში EPAM Garage ტექნოლოგიების ბანაკს დაესწრებიან.
„კონკურსის ერთგული პარტნიორების და ახალი მხარდამჭერების დახმარებით, წელს, ოთხი სხვადასხვა გუნდი დაჯილდოვდა საერთაშორისო სამეცნიერო ბანაკებში მონაწილეობით. გუნდები, აშშ-სა და ევროპის საუკეთესო STEM პროგრამებს დაესწრებიან. ძალიან მადლიერები ვართ ჩვენი პარტნიორების და ვიმედოვნებთ, რომ ეს კიდევ უფრო გაზრდის ახალგაზრდა თაობის დაინტერესებას საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და ტექნოლოგიური STEM დარგების მიმართ“, - განაცხადა მაგდა მაღრაძემ, ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა.
მეორე ადგილზე გასული გუნდის წევრებმა, რომელიც გივი ზალდასტანიშვილის ამერიკული აკადემიის სკოლის მოსწავლეები არიან, შექმნეს მიკროტექნოლოგიასა და სენსორებზე დაფუძნებული დაბალბიუჯეტიანი სადგურების ქსელი, ტყის ხანძრების ადრეული მონიტორინგისთვის.
მესამე ადგილზე გასულმა გუნდმა „Mad Scientist”, რომელიც შედგება თბილისის და გორის სკოლების მოსწავლეებისგან, შექმნეს პროექტი - „უნივერსალური მეგობარი სახლი“. გუნდის ერთ-ერთი წევრი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონეა. სწორედ მისი გამოცდილების გათვალისწინებით, გუნდმა შეიმუშავა პროექტი, რომლის საშუალებით, მოხმარებელს შეუძლია ხმოვანი ბრძანებებით და ხმოვანი შეტყობინებებით მართონ სახლში არსებული ნებისმიერი ტექნიკა, როგორც სახლიდან, ასევე დისტანციურად.
„ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი დიდ როლს ასრულებს მომავალი თაობის წინსვლაში. ის მნიშვნელოვნად ზრდის ასობით სკოლის მოსწავლის მოტივაციას ისწრაფოდნენ ახალი აღმოჩენებისაკენ. ვფიქრობთ, ლიბერთის მიერ დაწესებული პრიზი - სასწავლო ტური ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში გუნდისთვის „Mad Scientist”-ი ახალი იდეების საფუძველი გახდება. განათლების ხელშეწყობა ლიბერთის სტრატეგიული მიმართულებაა და ჩვენ შემდგომშიც გავაგრძელებთ მომავალი თაობის განათლებაზე ზრუნვას. ლიბერთის გუნდის სახელით, ვულოცავ და წარმატებას ვუსურვებ კონკურსის ყველა მონაწილეს.“ - განაცხადა ბექა გოგიჩაიშვილმა, ლიბერთის გენერალურმა დირექტორმა.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება. „საქართველოში ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარება კიდევ უფრო გვაახლოებს თანამედროვე მსოფლიოსთან და ხელს უწყობს ახალი თაობის გამომგონებლების, ინჟინრებისა და სტარტაპების გაძლიერებას. ჩვენი მთავრობის და სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტს, ტექნოლოგიების და საბუნებისმეტყველო-სამეცნიერო განათლების განვითარება წარმოადგენს“ - აღნიშნა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დაჯილდოების ცერემონიაზე.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი წელს მერვედ ჩატარდა, აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. „აშშ საელჩო საქართველოში 2014 წლიდან მხარს უჭერს ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსს, რომლის მიზანია ახალგაზრდებში ინოვაციური პროექტების და იდეების განხორციელების წახალისება. ძალიან ვამაყობთ ამ კონკურსით და მოხარულები ვართ, რომ ყოველწლიურად კონკურსში მონაწილეობას იღებს როგორც თბილისის, ასევე რეგიონის სკოლების მოსწავლეები,“- განაცხადა საქართველოში აშშ-ის ელჩმა კელი დეგნანმა.
საპრიზო ადგილზე გასული გუნდების გარდა, ფინალურ ეტაპზე გასულ გუნდებს სპეციალური პრიზები გადასცეს კონკურსის პარტნიორმა ორგანიზაციებმა: ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, ჯეოლაბმა, აკადემია „ლეტერატომ“ და კომპანია „allmarket.ge“-მ.
წელს კონკურსს 12 ფინალისტი გუნდი ჰყავდა თბილისის, ახალციხის, ქუთაისის, სენაკის, ბათუმის და გორის სკოლებიდან, რომლებმაც პროექტები კოსმოსისა და ავიაციის, რობოტექნიკის, მობილური ტექნოლოგიებისა და აპლიკაციების, გარემოს დაცვის, ჯანდაცვის, ენერგეტიკის თუ ტრანსპორტის დარგებში განავითარეს. კონკურსი მიზნად ისახავს უფროსკლასელებში ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების შექმნის წახალისებას და დაინტერესების გაზრდას საბუნებისმეტყველო-საინჟინრო (STEM) დარგების მიმართ. კონკურსში დღეისათვის 2,500-ზე მეტ მოსწავლეს აქვს მონაწილეობა მიღებული.

"Liberty for Education" - Bank continues to support innovative young people
The names of the finalists of the 2022 Millennium Innovation Award are known. The main prize of the competition - a trip to the NASA summer camp in the USA, was won by the team "LIGGA" with the project "Radiation research, monitoring, and safety system". Through the project created by the team, it is possible to control the level of radiation in rooms and buildings and determine the area of radiation spread. Members of the winning team will travel to the USA and participate in the NASA Space Center University Summer School. The competition is sponsored by the US Embassy in Georgia.
The holder of second place - "Firelink" will participate in the iD Tech camp of Stanford University in the USA with the funding of Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA).
The members of the team “Mad Scientist”, which won third place, will be sent by Liberty Bank on a study visit to the European Organization for Nuclear Research, Switzerland.
Team "Atemporal" was the favorite of the company EPAM and its members will attend the EPAM Garage technology camp in Poland.
"With the help of loyal partners and new supporters of the competition, this year, four different teams were awarded participation in international science camps. The teams will attend the best STEM programs in the USA and Europe. We are very grateful to our partners and we hope that this will further increase the interest of the younger generation in science, engineering, and technology STEM fields.”- said Magda Maghradze, the CEO of the Millenium Foundation.
Members of the second-place team, students from Givi Zaldastanishvili School of the American Academy, created a network of low-cost stations based on microtechnology and sensors for early monitoring of forest fires.
The third-place team "Mad Scientist", consisting of students from Tbilisi and Gori schools, created the project - "Universal Friendly House". One of the team members has special educational needs. Considering his experience, the team developed a project through which the user can control any household appliances with voice commands and voice messages, both from home and remotely.
"The Millennium Innovation Award plays a major role in the advancement of the next generation. It significantly increases the motivation of hundreds of school students to strive for new discoveries. We think that the prize established by Liberty - a study tour to the European Organization for Nuclear Research for the team "Mad Scientist" will become the basis of new ideas. The promotion of education is a strategic direction for Liberty, and we will continue to care for the education of the next generation. On behalf of the Liberty team, I congratulate and wish success to all participants of the competition." – said Beka Gogichashvili, the CEO of Liberty.
The Millennium Innovation Award is supported by the Ministry of Education and Science of Georgia. "The development of innovations and technologies in Georgia brings us even closer to the modern world and helps to strengthen the new generation of inventors, engineers, and startups. One of the priorities of our government and ministry is the development of technology and natural science education" – remarked Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli at the awarding ceremony.
The Millennium Innovation Award was held for the eighth time this year, with the financial support of the US Embassy. "The US Embassy in Georgia has been supporting the Millennium Innovation Award since 2014, the goal of which is to encourage the implementation of innovative projects and ideas among young people. We are very proud of this competition and we are glad that students from both Tbilisi and regional schools take part in the competition every year.” – said the Ambassador of USA to Georgia Kelly Degnan.
In addition to the winning teams, special prizes were awarded to the teams who passed to finals by the partner organizations of the Award: Kutaisi International University, San Diego State University, Geolab, "Leterato" Academy, and company "allmarket.ge".
This year, the competition had 12 finalist teams from schools in Tbilisi, Akhaltsikhe, Kutaisi, Senaki, Batumi, and Gori, who developed projects in the fields of space and aviation, robotics, mobile technologies and applications, environmental protection, healthcare, energy, and transport. The competition aims to encourage innovation and the creation of new technologies among high school students and increase interest in science and engineering (STEM) fields. To date, more than 2,500 students have participated in the competition.